To stały element niemal wszystkich dróg. A kierowcy nie wiedzą, do czego służy

Pobocze to stały element dróg. Do czego służy ten obszar jezdni? Czy można się na nim zatrzymywać? Spójrzmy, co jest zapiane w przepisach i wyjaśnijmy funkcję pobocza.

Pobocze za linią ciągłą

Gdy pobocze jest wyraźnie oddzielone linią ciągłą krawędziową (P-7b) zasady są jasne: nie można zjeżdżać na pobocze i zatrzymywać się w tym miejscu. Nie można nawet zatrzymywać się wzdłuż tej linii. 

Wyjątkiem od tej reguły są pojazdy, które powinny się poruszać wyłącznie poboczem. Zatrzymać się na poboczu za linią ciągłą można również w przypadku awarii samochodu.

Gdzie spotkamy linię ciągłą? Najczęściej na autostradzie oraz drogach ekspresowych, na których zatrzymywanie pojazdów jest zabronione. Postój jest możliwy tylko w wyznaczonych do tego miejscach.

Reklama

Pobocze za linią przerywaną

Pobocze oddzielone linią przerywaną (P-7a) pozwala na wjazd, a nawet zatrzymanie się w celu postoju. Mandat nam nie grozi, ale odradzamy jednak takie rozwiązanie ze względów bezpieczeństwa. Samochód stojący na poboczu może być słabo widoczny dla innych uczestników ruchu.

Wielu kierowców, którzy są wyprzedzani, ma tendencję do zjeżdżania na pobocze. Wszystko po to, żeby zrobić więcej przestrzeni na drodze dla pojazdu, który go wyprzedza. W takich sytuacjach wielokrotnie dochodziło do tragicznych wypadków, ponieważ kierowca nie zauważył pojazdu stojącego na poboczu.

Kiedy można zatrzymać się na poboczu?

Nie powinniśmy traktować pobocza jako miejsca do postoju. Warto pojechać kilka kilometrów dalej i poszukać bezpiecznego parkingu lub stacji benzynowej. Warto w takiej sytuacji skorzystać z mapy dostępnej w smartfonie lub nawigacji satelitarnej w samochodzie, aby znaleźć odpowiednie miejsce do odpoczynku na trasie.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja awaryjna. Wtedy można skorzystać z pobocza. Należy wtedy zjechać maksymalnie do prawej krawędzi drogi i włączyć światła awaryjne. W przypadku usterki samochodu, dla zwiększenia bezpieczeństwa należy jeszcze rozłożyć trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od miejsca zdarzenia.

Czy można najeżdżać na linię ciągłą podczas wyprzedzania

Popularną wśród kierowców wątpliwością jest to, czy można najeżdżać na linię ciągłą podczas wyprzedzania. Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych w § 86 pkt. 5 określa jednoznacznie:

Jest to odpowiedź jednoznaczna. Szczegółowo opisaliśmy ten problem w tym artykule: Czy można wyprzedzać rowerzystę na podwójnej ciągłej?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pobocze | przepisy ruchu drogowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy