Tir i inne tajemnicze skróty. Jak czytać oznaczenia ciężarówek

Na samochodach ciężarowych często pojawiają się różne oznaczenia. Najpopularniejszym jest „TIR”, ale oprócz niego montowane są różne literki na zielonym tle lub pomarańczowe tablice z kodami i symbolami. Sprawdzamy, co oznaczają.

Nie każda ciężarówka to "TIR"

Wiele osób nazywa samochody ciężarowe "tirami", ale niebieska tabliczka z napisem "TIR" oznacza konwencję Transport International Routier, czyli Międzynarodowy Transport Drogowy. Została przyjęta w 1975 roku w celu ułatwienia przekraczania granic pomiędzy państwami, dzięki uproszczeniu procedur na granicach i w urzędach celnych.

Samochody ciężarowe przewożące towar zgodnie z tą konwencją są oznaczane tabliczką "TIR" z przodu i z tyłu pojazdu, po sprawdzeniu i zaplombowaniu ładunku. Plomby są zrywane dopiero po dotarciu do celu. Dzięki temu liczba formalności jest znacznie mniejsza niż w przypadku standardowego transportu.

Reklama

W obecnych czasach tablice "TIR" są coraz rzadziej widywane. Zwłaszcza jeśli samochody ciężarowe poruszają się w obrębie Unii Europejskiej. Kilka dekad temu większość samochodów była wyposażona w takie oznakowanie.

Pomarańczowa tablica ADR

Samochody przewożące substancje niebezpieczne muszą być oznaczane z przodu i z tyłu pomarańczowymi tablicami w systemie ADR. Kombinacja cyfr znajdująca się w górnej części znaku określa zagrożenie powodowane przez ładunek, a na dole pojawia się informacja o rodzaju ładunku. System oznaczania niebezpiecznych substancji został ujednolicony w całej Europie poprzez umowę ADR (The European Agreement Concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road).

Zielone tabliczki - co oznaczają?

Zielone tabliczki z białymi literkami "L", "U", "G" oraz "S" łączy wspólny mianownik - niska emisja spalin oraz niski poziom hałasu. Samochody ciężarowe z literką "L", które spełniają austriackie przepisy dotyczące norm emisji hałasu mogą poruszać się po drogach mimo zakazu jazdy w nocy lub w niedzielę i święta. Do tego nie obowiązuje ich zakaz poruszania się po niektórych drogach lub częściach miast.

Zielona plakietka "G"

Samochody ciężarowe spełniające normy hałasu i poruszające się po terenie Niemiec mogą zainstalować plakietkę "G". Co ciekawe, przepisy obowiązujące w tym kraju są mniej restrykcyjne niż w Austrii. W Niemczech mogą się poruszać dzięki plakietce po terenach miejskich.

Zielona plakietka "U"

Starając się o zezwolenie na transport w krajach trzecich, trzeba wyposażyć ciężarówkę w plakietkę "U". Pod warunkiem, że jest pojazd jest zgodny z wymaganiami rezolucji CEMT, spełnia normę Euro 1 oraz normę hałasu (zgodną z austriacką).

Zielona plakietka "S"

Litera "S" na ciężarówce oznacza zgodność z wymaganiami rezolucji CEMT dotyczącymi czystości spalin, poziomu hałasu i bezpieczeństwa. W tej sytuacji mówimy o pojazdach spełniających normę Euro 2 i austriacką normę emisji hałasu. Oprócz tego pojazd powinien być odpowiednio wyposażony, w stanie technicznym zgodnym z dodatkowymi wymaganiami w kwestiach bezpieczeństwa eksploatacji.

Zielona plakietka "3"

Plakietka "3" oznacza zgodność z austriackimi normami hałasu, dodatkowymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa eksploatacji oraz silnikiem spalinowym spełniającym normę Euro 3.

Zielona plakietka "K"

W tym przypadku nie chodzi o normy głośności czy emisji spalin. Taki symbol możemy zobaczyć na ciężarówkach poruszających się w transporcie kombinowanym. Przykładem jest transport kolejowo-drogowy. Dzięki temu oznaczeniu, samochody mogą się poruszać w dni, gdy obowiązuje zakaz ruchu dla ciężarówek. Pod warunkiem, że przemieszczają się do lub ze stacji kolejowej.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: TIR-y | ciężarówki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy