Pierwszy chiński kombajn składany w Polsce. Szkoda, że to nie Bizon
Czy chińska technologia rolnicza przyjmie się na polskich polach? Do kraju trafił właśnie pierwszy kombajn zbożowy, który będzie montowany w Polsce i ma zostać przetestowany jeszcze w tym sezonie żniwnym.

W skrócie
- Na polski rynek trafił pierwszy chiński kombajn Weichai GV100, montowany lokalnie i mający zostać przetestowany w tym sezonie żniwnym.
- Kombajny celują w średnie gospodarstwa i mają być bardziej dostępne cenowo niż zachodnie odpowiedniki, zapewniając przy tym niezawodność oraz kluczowe parametry pracy.
- Wielu rolników wciąż odczuwa brak polskiej marki Bizon, która przez lata była fundamentem krajowego rolnictwa.
- Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu
Chiński kombajn Weichai GV100 - dane techniczne
Maszyna, która właśnie została rozładowana w Tarnowie Podgórnym i trafia do testów pod marką Aupax, to model Weichai GV100. Przybyła z Chin w dwóch kontenerach - oddzielnie przewieziono m.in. korpus, heder, kabinę, opony i elementy karoserii. Montaż w Polsce realizuje firma Korbanek.
Weichai GV100 to kombajn o średniej mocy, napędzany czterocylindrowym silnikiem Weichai WP4.6NG190E670 o mocy 190 KM, spełniającym unijną normę emisji spalin Stage V. Napęd przenoszony jest za pomocą przekładni hydrostatycznej.
Maszyna wyposażona jest w zbiornik ziarna o pojemności 6 m3, heder o szerokości 4,57 m oraz bęben młocarni o szerokości 600 mm. Słomę oddzielają cztery wytrząsacze o łącznej powierzchni separacji 4,11 m2. System czyszczący bazuje na wentylatorze z czterema łopatkami o średnicy 510 mm. Na wyposażeniu jest także sieczkarnia z 60 nożami oraz ogumienie: przód 600/70R28, tył 320/70R20.
Aupax GV100 na polskich testach
Model GV100 w barwach Aupax to pierwszy z dwóch egzemplarzy, które mają zostać przetestowane jeszcze w sezonie 2025. Drugi kombajn - rotorowy - dotrze do Polski w drugiej części roku. Będzie wyróżniał się wzdłużnie umieszczonym rotorem, co jest rzadkością w klasie około 200 KM, a rozwiązanie to stosuje się zazwyczaj w większych modelach.
Maszyny mają zostać sprawdzone w zróżnicowanych warunkach upraw - od jęczmienia i pszenicy, przez rzepak, aż po kukurydzę. Do zbioru tej ostatniej zostanie użyty sztywny pięcio- lub sześciorzędowy heder marki Weichai, który trafi do Polski w najbliższych miesiącach.
Według przedstawicieli firmy Korbanek, kombajny celują w segment średnich gospodarstw rolnych o powierzchni 100-150 ha. Mają być bardziej dostępne cenowo niż maszyny zachodnich producentów, przy zachowaniu kluczowych parametrów pracy i odpowiedniej niezawodności.
Bizon - legenda, której brakuje rolnikom
Choć pojawienie się nowej marki na polskim rynku to istotna zmiana, trudno nie wspomnieć o nieobecności Bizona - legendarnej polskiej marki maszyn żniwnych. Produkowane przez lata w Płocku kombajny Z056, Z058 i Super były symbolem krajowego rolnictwa. Prosta konstrukcja, solidność i łatwy dostęp do części sprawiały, że Bizony były maszynami pierwszego wyboru przez dekady. Do dziś wiele z nich pracuje na mniejszych gospodarstwach.
Brak kontynuacji tej marki jest zauważalny - zamiast odświeżenia krajowej konstrukcji, na rynek trafiają maszyny zagraniczne. W tym przypadku - z Chin, choć składane lokalnie. Wielu rolników nadal odczuwa brak kontynuacji rodzimej marki Bizon, która przez lata stanowiła fundament żniw w Polsce.