Te dwa znaki są niemal identyczne. Różnica jest jednak kluczowa

Każdy kierowca powinien znać zasady ruchu drogowego i orientować się w znakach drogowych. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na przypadki oznaczeń zaskakująco podobnych do siebie. Choć niektóre z nich wyglądają niemal identycznie, w rzeczywistości mogą oznaczać zupełnie coś innego.

Znaki C-5 i D-3 na pierwszy rzut oka różnią się wyłącznie kształtem, przez co mogą być ze sobą mylone.
Znaki C-5 i D-3 na pierwszy rzut oka różnią się wyłącznie kształtem, przez co mogą być ze sobą mylone. 123RF/PICSEL

Idealnym tego przykładem mogą być znaki D-3 i C-5, które charakteryzują się niebieskim tłem oraz białą strzałką osadzoną na wprost. W zasadzie jedyną różnicę w ich przypadku stanowi kształt tarczy. Wielu kierowców mogłoby zatem uznać, że oba dotyczą dokładnie tego samego przepisu, jak się jednak okazuje - nic bardziej mylnego. To właśnie wspomniany kształt tarczy wskazuje nam, z jakim oznaczeniem mamy do czynienia. Pierwszy z nich jest bowiem znakiem informacyjnym, drugi natomiast - znakiem nakazu.

Co oznacza znak informacyjny D-3?

Znak D-3 jest znakiem informacyjnym. Jak sama nazwa wskazuje, znaki te mają za zadanie powiadamiać kierowców o różnych kwestiach, między innymi o tym, jak należy poruszać się po danej drodze i jakie obiekty występują w pobliżu. Oznaczenie D-3 mówi nam, że oto poruszamy się drogą, na której ruch odbywa się tylko w jednym kierunku.

Po drugiej stronie takiej drogi z reguły znajduje się znak B-2, czyli zakaz wjazdu. Jeśli więc go zignorujemy i będziemy poruszać się pod prąd, trzeba liczyć się z ryzykiem otrzymania mandatu w kwocie do 500 złotych i dopisania 5 punktów karnych. Karalne jest również zawracanie na drodze jednokierunkowej - z to przewinienie grozi 200 złotych mandatu.

Jazda pod prąd wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu w kwocie do 500 złotych i dopisania 5 punktów karnych. PIOTR JEDZURA/REPORTEREast News

Co oznacza znak nakazu C-5?

Okrągły znak C-5 to jeden z wielu znaków nakazu. Sygnalizuje on kierowcy, że powinien kierować się wyłącznie na wprost. Oznakowanie obowiązuje na najbliżej znajdującym się skrzyżowaniu albo tam, gdzie jest możliwość wybrania innego kierunku jazdy.

Oznaczenie to najczęściej spotykamy przy drogach, na których występuje duży ruch. Zarządcy decydują się na jego ustawienie po to, aby uniemożliwić kierowcom skręcanie (zazwyczaj w lewo), co wpływa na udrażnianie ruchu drogowego.  Nie stosując się do znaku C-5 można otrzymać mandat w wysokości 250 zł oraz 5 pkt karnych.

Znaki C-5 i D-3 w skrócie. O czym należy pamiętać?

Podsumowując - chociaż oba znaki wyglądają podobnie, to różnice pomiędzy nimi są znaczące. D-3 informuje o początku lub kontynuacji drogi jednokierunkowej, jednak umożliwia skręcanie w prawo lub w lewo. Natomiast C-5 nakazuje jazdę prosto. Zastępuje też dwa znaki zakazu: B-22 i B-21, które zabraniają wykonywanie manewru skrętu kolejno w prawą i lewą stronę.

Ryzykował życiem, bo przegapił zjazd. Kamery widziały wszystkomateriały prasowePolicja