Tabliczka T-6 i "łamane" pierwszeństwo. Kierowcy mają wątpliwości

Na wielu polskich skrzyżowaniach, poza znakami, które określają pierwszeństwo jazdy, stosuje się dodatkowe tabliczki T-6, czyli te w obrazowy sposób pokazujące, która ulica jest główną, a które są podporządkowane. Do tego najczęściej mamy w takich miejscach do czynienia z tzw. pierwszeństwem "łamanym". Kierowcy nie wiedzą, czy jadąc drogą z pierwszeństwem, która zakręca, muszą używać kierunkowskazów.

Czy jadąc drogą z pierwszeństwem, która skręca, powinniśmy używać kierunkowskazów?
Czy jadąc drogą z pierwszeństwem, która skręca, powinniśmy używać kierunkowskazów?Michał JaniszynINTERIA.PL

Skrzyżowania dróg nie zawsze wyglądają w ten sposób, że ulice krzyżują się pod kątem prostym, nie zawsze też droga główna to ta, która wiedzie na wprost. Aby pomóc kierowcom zorientować się w sytuacji na danym skrzyżowaniu stosuje się tabliczki oznaczone jako T-6, czyli te z pokazanym rzeczywistym przebiegiem skrzyżowania. Tabliczki T-6 umieszczane są na drodze z pierwszeństwem i mają pomóc kierowcom w orientacji przebiegu skrzyżowania, a także ułatwić kierującym znajdującym się na drogach podporządkowanych wyjazd z nich - o ile wszyscy będą w prawidłowy sposób używać kierunkowskazów. Na tabliczkach widnieje jedna grubsza linia prezentująca przebieg głównej drogi oraz pozostałe ulice, oznaczone cieńszą kreską.

O ile z samym przebiegiem drogi i pierwszeństwem na skrzyżowaniu kierowcy zwykle nie mają problemów, o tyle wątpliwości pojawiają się, gdy kierowca poruszający się główną drogą, która skręca, nie ma pewności co do tego, czy powinien użyć kierunkowskazów.

Kierunkowskazy na skrzyżowaniu łamanym

Miejsca, gdzie droga główna skręca, nazywane są skrzyżowaniami z pierwszeństwem łamanym. Często w takich miejscach, zjeżdżając z drogi z pierwszeństwem, jedziemy na przykład na wprost. W tej sytuacji kierowcom podążającym drogą główną może się wydawać, że skoro mają pierwszeństwo, to nie muszą używać kierunkowskazu. Co na to przepisy? W ustawie Prawo o ruchu drogowym czytamy, że "kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru".

Skręcamy drogą główną. Czy to jest zmiana kierunku jazdy?

Czy zatem skręt na przykład w lewo, mimo, że jedziemy drogą główną, zaliczany jest do zmiany kierunku jazdy? Jak najbardziej! Widząc zatem tablicę T-6 z pokazanym rzeczywistym przebiegiem drogi należy użyć kierunkowskazu także wtedy, gdy droga główna nie prowadzi prosto, tylko skręca w prawo lub w lewo. Ułatwi to innym użytkownik ruchu zorientowanie się w sytuacji i pozwoli na sprawniejsze opuszczenie skrzyżowania, jeśli będzie taka możliwość.

Warto podkreślić, że kierunkowskazy należy włączyć zanim rozpoczniemy manewr, chodzi bowiem o jego zasygnalizowanie. Nieprawidłowe używanie kierunkowskazów może skończyć się mandatem w wysokości 200 zł. Co prawda policja wystawia je raczej rzadko, ale kiedy na skrzyżowaniu dojdzie do kolizji, kwestia użycia kierunkowskazów (albo ich braku) może być kluczowa w orzeczeniu winy.

66 wykroczeń w ciągu trzech godzin akcji z dronemMałopolska PolicjaPolicja