Straciłem dowód rejestracyjny za brak przeglądu. Zabolało. Co teraz?

Zdarza się – czasem w codziennym zabieganiu zapomnimy o tym, by w terminie odwiedzić stację kontroli pojazdów i dopełnić obowiązku przeprowadzenia badania technicznego pojazdu. Jest ono obligatoryjne, a brak potwierdzenia wykonania tzw. przeglądu okresowego oznacza karę. Sprawdzamy, jakie sankcje grozą za brak przeglądu w 2023 r.

Brak aktualnego badania technicznego oznacza spory mandat i utratę dowodu rejestracyjnego
Brak aktualnego badania technicznego oznacza spory mandat i utratę dowodu rejestracyjnegoPaweł Skraba/REPORTEREast News

Badanie techniczne pojazdu, czyli tzw. przegląd, to okresowe badanie sprawności. Wykwalifikowani diagności sprawdzają czy pojazd nie zagraża bezpieczeństwu kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Pieczątka w dowodzie rejestracyjnym z datą ważności oznacza, że samochód jest zdolny do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Kierowca musi pamiętać o obowiązku zgłoszenia się do stacji kontroli pojazdów w odpowiednim terminie. Jazda samochodem, który nie ma ważnego przeglądu naraża właściciela na wysoką karę.

Jaka kara za brak przeglądu w 2023 r.?

Kierowca, który zapomniał o wykonaniu obowiązkowego badania technicznego, musi się liczyć z karą. Jeśli pojazd zostanie zatrzymany do kontroli przez organ uprawniony (policję lub Inspekcję Transportu Drogowego), brak ważnego badania technicznego oznacza karę w wysokości od 1 500 do 5 000 zł. Do tego zostanie obligatoryjnie zatrzymany dowód rejestracyjny.

Kierowca musi w ciągu 7 dni wykonać badanie techniczne samochodu. Funkcjonariusz wystawi dokument, który uprawnia wyłącznie do dojechania do najbliższej stacji i wykonania badania. Wielu kierowców nie wozi ze sobą dowodu rejestracyjnego, więc uważa, że zatrzymanie dokumentu przez służby niewiele zmienia. Nic bardziej mylnego! Taki błąd może sporo kosztować. Zatrzymanie od 1 października 2018 r. odbywa się wirtualnie. Osoba uprawniona dodaje wzmiankę o zatrzymaniu dowodu w systemie CEPiK. Jeśli w takiej sytuacji kierowca zostanie zatrzymany ponownie do kontroli, musi się liczyć z dodatkowymi kosztami. Policja lub Inspekcja Transportu Drogowego może zakazać dalszej jazdy, a samochód zostanie odholowany na najbliższy parking.

Jak odzyskać dowód rejestracyjny?

Jeśli dowód rejestracyjny został zatrzymany, w pierwszej kolejności należy udać się do stacji kontroli pojazdów celem przeprowadzenia badania. Szczęśliwie, po uzyskaniu pozytywnego wyniku nie trzeba już odwiedzać urzędu. Zgodnie z art. 132 ustawy Prawo o ruchu drogowym,

Zwrotu zatrzymanego dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) (...) może dokonać również jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych po przeprowadzeniu badania technicznego odpowiadającego przyczynie zatrzymania, (...) przez przekazanie do centralnej ewidencji pojazdów informacji o zwrocie.

Diagnosta wprowadzi informację o pozytywnym wyniku badania do systemu CEPiK i dowód rejestracyjny zostanie odwieszony – auto będzie mogło legalnie wrócić na ulice.

Brak ważnego przeglądu wiąże się z mandatem w wysokości od 1,5 tys. do 5 tys. złotych. Zostanie zatrzymany również dowód rejestracyjny.Paweł Skraba/REPORTEREast News
W ciągu 7 dni kierowca musi wykonać badanie techniczne. Funkcjonariusz wystawi dokument, który uprawnia do dojechania do najbliższej stacji badania pojazdów.123RF/PICSEL
Ponowne zatrzymanie pojazdu bez dowodu rejestracyjnego może wiązać się z zakazem dalszej jazdy oraz odholowaniem pojazdu na parking.123RF/PICSEL

***

Moto Flesz - odc. 77. Jeep Avenger już w produkcji, niemieckie korki, Ford wraca do Formuły 1Marek Wicher INTERIA.PL