Policja masowo sprawdza przestrzeganie jednej zasady. I wlepia mandaty

Nie każdy kierowca pamięta o obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach. W trakcie tegorocznych ferii policja zwraca uwagę na przestrzeganie przepisów dotyczących przewożenia dzieci. Dlatego warto jest sobie przypomnieć.

Ferie 2023 - policja zwiększa liczbę kontroli

W Polsce wciąż trwają ferie zimowe. W związku z tym policjanci z drogówki prowadzą wzmożone kontrole, podczas których zwracają szczególną uwagę m.in. na sposób przewożenia pasażerów.

Kiedy dziecko musi jeździć w foteliku - zasady

Obecne zasady dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach od wielu już lat nie koncentrują się na ograniczeniu wiekowym. Najważniejszym kryterium jest tutaj wzrost dziecka oraz waga. By dziecko mogło jeździć bez fotelika, musi mieć przynajmniej 150 cm wzrostu. Sam fotelik musi być odpowiednio dobrany do wzrostu oraz wagi dziecka. Istnieje również zasada zakazująca przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i urządzenia przytrzymujące dzieci.

Reklama

Nadkomisarz przypomniał, że dzieci o wzroście powyżej 135 cm mogą podróżować na tylnym siedzeniu samochodu w pasach bezpieczeństwa, bez konieczności korzystania z fotelika, ale dopiero gdy ważą więcej niż 36 kg. Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu lub tyłem do kierunku jazdy, jest dozwolone jedynie po wyłączeniu poduszki powietrznej pasażera. Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku lub innym urządzeniu nie dotyczy tylko dzieci, dla których lekarz wydał stosowne zaświadczenie o przeciwwskazaniach do korzystania z fotelika. Istnieje również inny wyjątek: jeśli na kanapie podróżuje troje, dwoje z nich musi być przewożone w fotelikach, a trzecie, które ma co najmniej 3 lata, może siedzieć między nimi w pasach bezpieczeństwa, bez konieczności korzystania z fotelika.

Kto może jechać samochodem bez pasów bezpieczeństwa?

Jechać bez pasów bezpieczeństwa mogą wyłącznie: 

  • kobiety w widocznej ciąży, 
  • osoby z zaświadczeniem lekarskim, 
  • taksówkarze, 
  • instruktorzy i egzaminatorzy szkół jazdy, 
  • funkcjonariusze SOP 
  • funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej 
  • zespoły medyczne.

Co grozi za przewożenie dziecka bez fotelika?

Przewożenie dziecka bez fotelika zagrożone jest mandatem w wysokości 300 zł i 6 punktami karnymi. 

Z kolei mandat za jazdę bez pasów bezpieczeństwa zależy od tego, kto ich nie zapiął:

  • kierowca jadący bez pasów - 100 zł i 2 pkt. karne
  • kierowca, który pozwolił pasażerowi jechać bez pasów - 100 zł i 4 pkt. karne
  • pasażer jadący bez pasów - 100 zł.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy