Reklama

Stoję na pasie do skrętu - czy muszę włączać kierunkowskaz? Za niewiedzę grozi mandat

Jeśli stoimy na pasie, z którego można wyłącznie skręcić w jedną stronę, to oczywiste jest, gdzie zamierzamy pojechać. Czy w takiej sytuacji włączanie kierunkowskazu ma sens? Co mówią przepisy na temat włączania kierunkowskazu na pasie do skrętu? Czy grozi za to mandat? Wyjaśniamy.

Jak zwykle w takich sytuacjach, nie warto brać rzeczy "na logikę", tylko zwyczajnie kierować się przepisami. Te zaś nie przewidują czegoś takiego jak "oczywisty" manewr, którego nie trzeba sygnalizować. Dlatego stojąc na pasie skrętu, z którego można pojechać tylko w jedną stronę, nadal trzeba planowany przez nas manewr sygnalizować.

Kiedy włączać kierunkowskaz - przepisy

Pas wyznaczający kierunek ruchu nakazuje nam jazdę w konkretnym kierunku. Nie oznacza to, że taki manewr jest inny od "niewymuszonego" i nie trzeba go sygnalizować. Wskazuje na to Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie art. 22:

Reklama

Co jest bardzo ważne - przepis nie przewiduje konkretnych przypadków wprowadzających taki obowiązek. W związku z tym dotyczy wszystkich sytuacji drogowych. Nie pozostawia to cienia wątpliwości, że jazda po pasie kierunkowym wymaga włączenia kierunkowskazu.

Jaki mandat za brak kierunkowskazów?

Brak włączonego kierunkowskazu podczas jazdy pasem kierunkowym jest kwalifikowane jako wykroczenie. Policjant może w takiej sytuacji ukarać mandatem w wysokości 200 złotych. Oprócz tego kierowca otrzyma dwa punkty karne.

Jak używać kierunkowskazów na rondzie

Wielu kierowców nadal ma problemy z używaniem kierunkowskazów na rondzie. Najpopularniejsze to niesygnalizowanie zjazdu z ronda oraz wjeżdżanie na rondo z lewym kierunkowskazem. Prawidłowe używanie kierunkowskazów na rondzie można zawrzeć w pięciu zasadach:

  1. Jazda po obwiedni ronda nie powoduje zmiany kierunku jazdy w rozumieniu przepisów ruchu drogowego (podobnie jak jazda po zakręcie), a zatem nie ma potrzeby sygnalizowania zamiaru skręcenia w lewo przed wjazdem na rondo ani podczas jazdy po jego obwiedni.
  2. Zmiana kierunku jazdy następuje podczas wyjeżdżania z ronda w którąś z dróg wylotowych (bo wówczas mamy możliwość skręcenia w prawo, ale także możliwość dalszej jazdy po rondzie, a więc dwa kierunki jazdy do wyboru) i w takim przypadku należy sygnalizować prawym kierunkowskazem zamiar zjechania z ronda. Sygnalizowanie nie może odbywać się zbyt wcześnie i wprowadzać w błąd innych uczestników ruchu.
  3. Jeżeli na rondzie jest kilka pasów ruchu, to przed każdą zmianą pasa należy taki zamiar sygnalizować prawym lub lewym kierunkowskazem, a także ustąpić pierwszeństwa pojazdowi poruszającemu się pasem, na którym zamierzamy wjechać albo wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.
  4. Na rondzie można dowolnie zmieniać pasy ruchu (o ile nie zabraniają tego znaki poziome) i nie obowiązuje tutaj zasada, że przed skręceniem należy zbliżyć się  do prawej krawędzi jezdni, jeżeli zamierzamy skręcić w prawo.
  5. Jeżeli na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym ruch jest kierowany przez sygnalizację świetlną, wówczas staje się ono zwykłym skrzyżowaniem i należy na nim stosować takie same zasady, jak na skrzyżowaniu bez wyspy centralnej.

***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy