Czy na pasie do skrętu w lewo można zawracać?

Skręcanie w lewo i zawracanie jest dla codziennością niemal dla wszystkich kierowców. Jednak bardzo często podczas takiego manewru dochodzi do kolizji lub naruszenia przepisów. Dlatego warto wiedzieć, w jakich sytuacjach podczas skrętu w lewo można zawracać.

Wielu kierowców, nawet z wieloletnim doświadczeniem za kierownicą, ma problem z zapamiętaniem podstawowych zasad ruchu drogowego. Braki w wiedzy skutkują później wieloma niebezpiecznymi sytuacjami podczas wykonywania prostego manewru jakim jest skręt w lewo, albo zawracanie.

Dlatego warto przypomnieć sobie, czy zawsze na pasie do skrętu w lewo można zawracać oraz w jakich miejscach kategorycznie nie można tego robić.

Sygnalizacja świetlna - kiedy możemy zawracać, a kiedy nie?

Na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną ogólną (tylko kolory bez strzałek) możemy zawracać na pasie do skrętu w lewo, jeśli żaden dodatkowy znak nie zabrania wykonania takiego manewru.

Reklama

Kierowca może wykonać manewr również, gdy znajduje się na pasie do skrętu w lewo na skrzyżowaniu bez sygnalizacji świetlnej. Jednak musi się tam znajdować niebieska tabliczka lub znak poziomy, które zezwalają na skręt w lewo. Dotyczy to sytuacji, gdy wraz ze znakiem nie występuje strzałka w dół.

Na skrzyżowaniu ze światłami kierunkowymi (bezkolizyjnymi) możemy zawrócić tylko wtedy, gdy włączy się strzałka zezwalająca na zawrócenie — może to być strzałka skierowana jednocześnie w lewo i w dół lub odwrócona litera U. Kiedy sygnalizacja świetlna wyznacza tylko jeden kierunek (w lewo, w prawo, prosto) - na takim skrzyżowaniu nie można zawrócić

W jakich miejscach nie można zawracać?

Manewr zawracania jest zakazany w miejscach, gdzie namalowana jest linia ciągła lub w danym miejscu znajdują się odpowiednie znaki. Takim przykładem jest znak B-23 "zakaz zawracania". Jest on odwoływany dopiero przez najbliższe skrzyżowanie lub poprzez znak B-24 "koniec zakazu zawracania".

Znak B-21 "zakaz skrętu w lewo" również zabrania zawracania w danym miejscu. Obowiązuje on tylko na najbliższym skrzyżowaniu.

Kategoryczny zakaz zawracania obowiązuje w następujących miejscach:

  • w tunelu,
  • na moście,
  • na wiadukcie,
  • na autostradzie,
  • na drodze ekspresowej (nie dotyczy skrzyżowań),
  • na przejściu dla pieszych.

Zawracanie jest również zabronione w miejscach o ograniczonej widoczności oraz na drogach, gdzie pojazdy poruszają się z dużą szybkością, ruchliwych ulicach w mieście oraz miejscach, gdzie można stwarzać zagrożenie dla innych użytkowników dróg.

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama