Stoją czekając na zielone, a policja wlepia mandaty. Wystarczył jeden ruch
Fakt, że trzeba sygnalizować każdy manewr bywa zaskoczeniem dla wielu kierowców. Są bowiem takie sytuacje, w których na chłopski rozum wydaje się, że nie ma potrzeby włączania kierunkowskazu i logiczne wydaje się, że mając do wyboru tylko jeden kierunek jazdy sygnalizowanie nie jest potrzebne. Tak jest przecież na przykład podczas wjazdu na rondo, ale czy w każdym przypadku kiedy kierunek jazdy jest tylko jeden można nie używać kierunkowskazu?
Wielu kierowców wciąż zastanawia się, czy stojąc na pasie do skrętu w prawo lub w lewo powinni używać kierunkowskazów. Wszak skoro kierunek jazdy jest z góry ustalony i kierowca nie może wybrać innej drogi logiczne wydaje się, że sygnalizowanie zamiaru zmiany kierunku nie powinno być konieczne. Jednak prawo w tej kwestii nie pozostawia żadnych wątpliwości.
Przepisy określające obowiązek sygnalizowania zamiaru skrętu luz zmiany pasa ruchu znajdziemy w art. 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym:
Treść artykułu jednoznacznie wyjaśnia kiedy powinno się używać kierunkowskazów. Na dodatek nie ma w nim dopisanego ani jednego wyjątku, co w skrócie oznacza, że nawet jeśli zmiana kierunku jazdy jest wymuszona przez znaki (np. nakaz jazdy w wybranym kierunku) to musimy zasygnalizować ją odpowiednim kierunkowskazem.
Kierunkowskazów musimy używać by zasygnalizować każdą zmianę kierunku jazdy lub zmianę pasa ruchu. Oczywiście manewr trzeba sygnalizować odpowiednio wcześniej, a nie w samym momencie wykonania go. Za nieużywanie kierunkowskazu, także wtedy, gdy znajdujemy się na pasie kierunkowym możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 200 złotych i dwoma punktami karnymi.
Ronda, czyli skrzyżowania o ruchu okrężnym wciąż stanowią spore wyzwanie dla wielu kierowców, którzy nie do końca wiedzą jak się na nich zachować, kiedy włączać kierunkowskazy i z której strony. Poniżej wyjaśniany jak powinno się korzystać z kierunkowskazów na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym:
- Jazda po obwodzie ronda w rozumieniu przepisów drogowych nie jest zmianą kierunku jazdy (podobnie jak jazda po zakręcie) - nie ma potrzeby sygnalizowania zamiaru skręcenia w lewo przed wjazdem na rondo ani podczas jazdy po jego obwiedni.
- Zmiana kierunku jazdy następuje podczas zjazdu z ronda wybraną drogą wyjazdową i w takim przypadku należy sygnalizować prawym kierunkowskazem zamiar zjechania z ronda. Sygnalizowanie powinno odbyć się przed właściwym zjazdem (nie może odbyć się zbyt wcześnie, by nie wprowadzić kierowców chcących włączyć się do ruchu na rondzie.
- Jeżeli rondo jest kilkupasmowe, to przed każdą zmianą pasa należy taki zamiar sygnalizować prawym lub lewym kierunkowskazem, a także ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu pasem, a który chcemy wjechać lub pojazdowi chcącemu wjechać na ten sam pas z pasa po prawej (reguła prawej ręki).
- Na rondzie możemy dowolnie zmieniać pasy ruchu (o ile znaki poziome nie mówią inaczej)
- Jeżeli skrzyżowanie jest jest rondem turbinowym, aby zjechać w wybranym przez nas kierunku powinniśmy zawczasu wybrać odpowiedni pas stosując się do znaków poziomych. Jeśli z kolei ruch na rondzie jest kierowany sygnalizacją świetlną, staje się ono zwykłym skrzyżowaniem - stosuje się na nim zasady takie jak na zwykłym skrzyżowaniu.