Rząd ponownie zmienia przepisy ws. punktów karnych. Co teraz czeka kierowców?

Krzysztof Mocek

Krzysztof Mocek

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,1 tys.
Udostępnij

Prawo i Sprawiedliwość planuje zluzować dotychczasowe przepisy w systemie karania kierowców. W środę odbyło się drugie czytanie projektu ustawy skracającej obowiązywania punktów karnych i przywracającej kursy doszkalające w celu zmniejszenia ich liczby.

Rząd ponownie zmienia przepisy ws. punktów karnych
Rząd ponownie zmienia przepisy ws. punktów karnychPawel SkrabaReporter

Nowy taryfikator punktów karnych 2022

Wprowadzone 17 września ubiegłego roku zmiany w taryfikatorze punktów karnych, nie tylko podwyższały ich liczbę za jedno wykroczenie z 10 do 15 punktów, ale też wydłużały okres po jakim znikały one z konta kierowcy. Wcześniej następowało to po roku od popełnienia wykroczenia, po 17 września wydłużono ten czas do dwóch lat i to dopiero od momentu opłacenia mandatu.

To jednak nie wszystko. Wprowadzone zmiany dotyczyły także kwestii kursów doszkalających, które pozwalały kierowcy zimniejszy liczbę posiadanych punktów karnych. Wraz z wejściem w życie nowego taryfikatora - możliwość ta zniknęła z oferty Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.

Kierowcy zawodowi niezadowoleni z nowych przepisów

Zmiany te wzbudziły spore kontrowersje wśród kierowców - zwłaszcza zawodowych. Osoby spędzające wiele godzin za kółkiem są bardziej narażone na popełnienie drobnych wykroczeń. Ryzyko błędu jest dużo wyższe niż w przypadku osoby dojeżdżającej do pracy, a konsekwencje z tego tytułu dużo bardziej dotkliwe - zwłaszcza przy braku możliwości odejmowania punktów karnych.

Jak się jednak okazuje - przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, rząd zdecydował się złagodzić zaostrzone w ubiegłym roku zasady.

Rząd zmienia przepisy ws. punktów karnych

W środę odbyło się drugie czytanie projektu ustawy skracających obowiązywania punktów karnych i przywracającej kursy doszkalające w celu zmniejszenia ich liczby.

Jak można wyczytać na stronie senatu - podczas drugiego czytania zostały zgłoszone poprawki, które skracają z 2 lat do roku czas obowiązywania punktów karnych i wprowadzają możliwość, przez zdanie dodatkowego egzaminu, zmniejszenia o 6 liczby punktów karnych nałożonych na osoby, które te punkty otrzymały.

Oznacza to, że punkty karne znów mają być usuwane po roku, a nie po dwóch, jak jest to obecnie. Do tego kierowcy maksymalnie raz na pół roku będą mogli wziąć udział w odpłatnym szkoleniu, które pozwoli zredukować sześć punktów karnych.

Aby wziąć w nim udział, trzeba będzie spełnić trzy warunki:

  • uczestnik musi posiadać prawo jazdy dłużej niż rok
  • można redukować wyłącznie punkty za wykroczenia, za które mandat został już opłacony
  • nie może to być szkolenie prowadzone "na odległość" (online)

Warto wspomnieć, że projekt ustawy uwzględnia także likwidację opłaty ewidencyjnej w wysokości 50 groszy pobieraną w przypadku zwrotu zatrzymanego prawa jazdy. Pozwoli to na automatyczne "odwieszanie" uprawnień po upływie "kary".

Senatorowie zapowiedzieli zgłoszenie poprawek

Kwestie konieczności zmiany dotychczasowych przepisów uzasadnił J. Cieszyński - minister cyfryzacji.

To jest coś, co nie obniży bezpieczeństwa na drogach, a pomoże tym, którzy w ten sposób zarabiają na życie. Dla takiej osoby brak prawa jazdy, to jest po prostu brak możliwości zarobkowania.

Senatorowie zapowiedzieli zgłoszenie kolejnych poprawek, a nawet pakietu poprawek. Mają one być zgłoszone podczas posiedzenia plenarnego. Sprawozdawcą komisji na posiedzeniu Senatu w tej sprawie był oraz będzie senator Artur Dunin.

***

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Może zabraknąć prądu dla aut elektrycznych. Moto Flesz odc. 89
      Może zabraknąć prądu dla aut elektrycznych. Moto Flesz odc. 89INTERIA.PL
      Przejdź na