Podczas kontroli policjant zada kilka pytań i lepiej znać na nie odpowiedź

Gdy policjant zatrzyma nas do kontroli drogowej, może zadać kilka pytań, na które powinniśmy znać odpowiedź. W innym wypadku możemy "zapracować" na mandat. Pytania mogą dotyczyć nie tylko przepisów drogowych, ale także na przykład obowiązkowego wyposażenia samochodu. Czy wiesz co powinno do niego należeć?

Rzadko kiedy kontrola policyjna na drodze to przyjemne doświadczenie, zwłaszcza jeśli powodem zatrzymania jest wykroczenie drogowe. Zdarzają się jednak akcje policyjne podczas, których policjanci nie tylko kontrolują prędkość, ale mogą nas także zaskoczyć pytaniem o ważność dokumentów, czy uprawnień oraz o to, czy w naszym aucie znajdują się najważniejsze elementy obowiązkowego wyposażenia samochodu

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu - trójkąt ostrzegawczy

To jakie elementy obowiązkowego wyposażenia powinien mieć każdy samochód w Polsce określa paragraf 11 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Punkt 13 informuje zaś o tym że samochód powinien być wyposażony:

Reklama

Trójkąt to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia. Jego zadaniem jest ostrzeganie innych kierowców przed awarią samochodu, kolizją lub wypadkiem na drodze przed nimi. Ostrzega przed potencjalnym niebezpieczeństwem i uczula kierowców, aby zachowali szczególną ostrożność. 

Z obowiązku posiadania trójkąta ostrzegawczego wyłączone są jednoślady.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu - gaśnica

Do elementów obowiązkowego wyposażenia samochodu należy też gaśnica, która dodatkowo powinna być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu. Jak stanowi par. 11 pkt 14 samochód powinien być wyposażony w:

Miejsce łatwo dostępne nie jest sprecyzowane w przepisach, ale powinna być umieszczona tak, by w razie nagłego pożaru, zapalenia się instalacji lub z innej przyczyny była pod ręką. Niektóre samochody mają specjalnie wyznaczone miejsce w kabinie na gaśnicę samochodową - na przykład pod siedzeniem lub pod nogami pasażera. Podobnie jak w przypadku trójkąta, z obowiązku posiadania gaśnicy wyłączone są motocykle.

Gaśnica ma termin ważności

Wypada również wspomnieć, że gaśnice z atestem mają określony termin ważności, po którego upłynięciu należy gaśnicę ponownie zalegalizować. Polega to na zrobieniu przeglądu w zakładzie specjalizującym się w legalizacji gaśnic. Usługa nie jest droga, a dzięki temu mamy pewność, że gaśnica jest sprawna i zadziała w razie potrzeby.

Czy można dostać mandat za przeterminowaną gaśnicę?

Legalizacja gaśnicy w zasadzie nie jest obowiązkowa, więc czy to na przeglądzie rejestracyjnym, czy też podczas kontroli policji nie możemy zostać ukarani za przeterminowaną gaśnicę (mandatem lub brakiem pieczątki przeglądu). Zarówno diagnosta, jak i policjant sprawdzają (a raczej powinni sprawdzać) jedynie obecność gaśnicy w samochodzie.

Jaki mandat za brak gaśnicy lub trójkąta?

Pytanie o obowiązkowy trójkąt lub gaśnicę nie należy do najpopularniejszych podczas kontroli, bowiem policjanci często zakładają, że samochód jest w nie wyposażony. Jeśli masz na wyposażeniu samochodu trójkąt oraz gaśnicę i wiesz gdzie się znajdują możesz spać spokojnie. Jeśli nie masz tych elementów obowiązkowego wyposażenia, lub nie wiesz gdzie się znajdują, policjant może mieć podstawy do podejrzenia, że auto nie jest w nie wyposażone i ukarać cię mandatem. Za brak gaśnicy lub trójkąta w samochodzie grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. 

Apteczka samochodowa - obowiązkowa czy nie?

Wielu kierowców uważa, że obowiązkowe jest również posiadanie apteczki samochodowej. Takie zapisu nie ma w przepisach, więc apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa i nie trzeba wozić jej w samochodzie. Może i nie trzeba, ale na pewno warto, bowiem w przepisach istnieje zapis o obowiązkowym udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku (nie tylko drogowym), a takiej pomocy trudno udzielić nie posiadając apteczki. 

Art 162 §  1. kodeksu karnego mówi:

Apteczka samochodowa nie jest więc obowiązkowa, ale w razie wypadku może być jedynym sposobem udzielenia pierwszej pomocy, a nawet uratowania komuś życia.

***


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy