Prawo jazdy przepada od razu, jeśli zrobisz jedną z tych rzeczy

Prawo jazdy można stracić nie tylko za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym. Wykroczeń, które kończą się obligatoryjnym odebraniem prawa jazdy, jest znacznie więcej.

Przepisy przewidują sporo sytuacji, w których można stracić prawo jazdy. Warto zapoznać się, w jakich przypadkach i na jak długo pożegnamy się z możliwością prowadzenia samochodu. Przypominamy, że nieznajomość przepisów nie uchroni nas przed utratą dokumentu.

Za co zabierają prawo jazdy

Prawo jazdy można stracić przede wszystkim za popełnianie wykroczeń drogowych. Kierowcy z prawem jazdy krótszym niż rok muszą się bardziej pilnować, ponieważ przysługuje im limit 20 punktów karnych. Kierowcy z dłuższym stażem mają do wykorzystania 24 punkty karne.

Warto zapisać sobie w głowie datę 17 września 2022 roku. Tego dnia wchodzi kolejne zaostrzenie przepisów - liczba punktów karnych za niektóre wykroczenia zostanie zwiększona.

Reklama

W dodatku nie będzie można już korzystać raz na pół roku z kursu reedukacyjnego, który pozwalał zredukować liczbę punktów karnych na koncie. Warto mieć na uwadze, że punkty karne przedawniają się teraz dopiero po dwóch latach od opłacenia mandatu.

Prawo jazdy a przekroczenie dozwolonej prędkości

Jeśli przekroczymy dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 51 km/h lub więcej - automatycznie tracimy prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Zatrzymanie uprawnień następuje po wprowadzeniu takiej informacji do Centralnej Ewidencji Kierowców. Jeśli w tym czasie wsiądziemy za kółko i zostaniemy zatrzymani - okres wydłuża się do 6 miesięcy. Za trzecim razem całkowicie tracimy uprawnienia. Trzeba mieć na uwadze, że ten czyn jest kwalifikowany jako przestępstwo.

Oprócz tego będziemy musieli zapłacić mandat w wysokości 1500 zł, a nasze konto wzbogaci się o 10 punktów karnych. Od 17 września 2022 r. będzie to już 15 punktów karnych. Jeśli popełnimy to samo wykroczenie w ciągu następnych dwóch lat to za "recydywę" zapłacimy 3000 zł mandatu.

Zbyt duża liczba pasażerów a prawo jazdy

Kiedy w samochodzie znajdzie się przynajmniej trzech nadprogramowych pasażerów, policjant zatrzyma nasze prawo jazdy na trzy miesiące. Oprócz tego zapłacimy mandat w wysokości 100 zł i doliczymy 1 punkt karny za każdego pasażera ponad limit.

Prawo jazdy - za co można stracić

Nowy rok przyniósł nowe przepisy, które tym razem dotyczą wyłącznie kierowców zawodowych. Prawo jazdy zostanie zatrzymane na trzy miesiące kierowcy, który:

  • wbrew obowiązkowi nie rejestruje za pomocą tachografu na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy lub przebytej drogi,
  • używa cudzej karty kierowcy, używa co najmniej dwóch własnych kart kierowcy, używa cudzej wykresówki, używa jednocześnie kilku wykresówek,
  • korzysta z niedozwolonego urządzenia, przedmiotu lub zmienionego oprogramowania umożliwiającego, lub powodującego podrabianie, lub przerabianie danych rejestrowanych przez tachograf,
  • odłączył tachograf.

Kierowca musi się liczyć z czasową utratą wszystkich kategorii, a recydywiści będą karani wydłużeniem okresu zatrzymania uprawnień do 6 miesięcy. Oprócz tego manipulacje przy tachografie są zagrożone karą do 5 tys. zł, a nawet karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Przestępstwa drogowe a prawo jazdy

Utrata prawa jazdy grozi też za przestępstwa, których można dopuścić się na drodze. Jest ich wiele, np. sprawcy poważnych wypadków, którzy uciekli z miejsca zdarzenia i nie udzielili pomocy poszkodowanym muszą się liczyć z utratą prawa jazdy na minimum 3 lata. Sąd może zakazać prowadzenia wszelkich pojazdów lub pojazdów konkretnego rodzaju. Jeśli kierowca był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających - może otrzymać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Oprócz tego sąd może orzec karę pozbawienia wolności.

Prowadzenie po alkoholu a prawo jazdy

Jeśli stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - mamy do czynienia z wykroczeniem. Zgodnie z przepisami, kierowcy grozi zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Kierowcy, którzy prowadzą samochód w stanie nietrzeźwości - mają powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, popełniają przestępstwo. Mogą otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandaty | prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy