Reklama

Prawo jazdy kat. B daje więcej przywilejów, niż mogłoby się wydawać

Prawo jazdy kat. B nie uprawnia jedynie do jazdy samochodem. Lista pojazdów, które można prowadzić, jest znacznie dłuższa.

Prawo jazdy kategorii B daje naprawdę szerokie możliwości w kwestii doboru pojazdu. W niektórych przypadkach pozwala na prowadzenie pojazdu nawet o masie kilkunastu ton, ale pod pewnymi warunkami.

Prawo jazdy kat. B a jazda quadem

Posiadając uprawnienia kategorii B możemy prowadzić mikrosamochody (microcar). Są to niewielkie pojazdy, które są traktowane przez przepisy podobnie do quadów. Często możemy znaleźć informacje, że taki samochód można prowadzić bez prawa jazdy lub po ukończeniu 18 lat, ale nie jest to zgodne z prawem.

Oprócz mikrosamochodu możemy wyjechać na publiczne drogi quadem, jeśli jest zarejestrowany. Wystarczy wtedy prawo jazdy kat. B, ale jest jeden warunek - quad musi być zarejestrowany jako czterokołowiec. Czasem zdarza się, że quady są rejestrowane jako motocykle - wtedy do jazdy potrzebne jest prawo jazdy kat. A.

Reklama

Czy mając prawo jazdy kat. B mogę jeździć z przyczepą

Wielu kierowców zastanawia się, czy mogą prowadzić samochód z przyczepą mając wyłącznie kategorię B. Okazuje się, że tak - pod warunkiem, że będzie to przyczepa lekka (do 750 kg). W praktyce oznacza to, że DMC całego zestawu może wynosić maksymalnie 4250 kg (3500 kg samochodu + 750 kg przyczepy). Jeśli ciągniemy przyczepę powyżej 750 kg, to DMC całego zestawu nie może przekroczyć 3,5 tony. W innym przypadku powinniśmy posiadać kategorię B + E.

Samochód ciężarowy a prawo jazdy kat. B

Kategoria B umożliwia prowadzenie samochodu typu furgon, jeśli jego dopuszczalna masa całkowita wynosi maksymalnie 3,5 tony. Nawet w przypadku, gdy samochód ma tylnej osi tzw. bliźniaki. To samo dotyczy pojazdów typu mini autobus. Możemy nimi przewozić maksymalnie 9 osób. Dopiero 10 osobowy pojazd wymaga posiadania prawa jazdy kategorii D (autobus).

Jakie prawo jazdy na kamper

W okresie wakacyjnym przy użyciu prawa jazdy kategorii B można wypożyczyć i prowadzić kamper. Większość takich pojazdów charakteryzuje się DMC poniżej 3,5 tony, ale na rynku znajdziemy również wersje, które mają DMC 4,5 tony. Warto to sprawdzić, zanim wsiądziemy za kółko.

Prawo jazdy kat. B a jazda motocyklem

Posiadacz prawa jazdy kategorii B może prowadzić motocykle o pojemności 125 cm3 oraz trójkołowce. W przypadku tych pierwszych muszą spełniać określone parmetry dotyczące masy, pojemności silnika i mocy. Natomiast trójkołowce są poza tymi limitami. Warunkiem jest homolgacja pojazdu w kategorii L5e.

Pojazdy budowlane

Prawo jazdy kategorii B pozwala poruszać się takimi pojazdami jak walce, koparki czy ładowarki. Nie możemy tylko pracować taką maszyną, tj. wykorzystywać specjalistycznego osprzętu. Do tego są potrzebne specjalne zaświadczenia i kwalifikacje.

Kombajn i traktor

Mając prawo jazdy kategorii B można jechać po drodze publicznej kombajnem, ale bez urządzenia zbierającego zboże (headera). Tak samo nie można się poruszać po drogach publicznych z rozłożonym specjalistycznym osprzętem, ponieważ kombajn jest wtedy zbyt szeroki. Opsrzęt powinien znajdować się na przyczepie, a to wymaga już kategorii E lub T. Co ciekawe, w tym przypadku nie obowiązuje ograniczenie dotyczące DMC, a niektóre kombajny mają masę po kilkanaście ton.

Bez problemu można jeździć traktorem, ponieważ kategoria B zastępuje kategorię T na drogach publicznych. Zwykle DMC ciągnika nie przekracza 3,5 tony. Dopuszczalne jest korzystane z przyczepy lekkiej lub podwieszonego osprzętu, np. pługu. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy