Prawo jazdy kat. B daje więcej przywilejów, niż mogłoby się wydawać
Prawo jazdy kat. B nie uprawnia jedynie do jazdy samochodem. Lista pojazdów, które można prowadzić, jest znacznie dłuższa.
Prawo jazdy kategorii B daje naprawdę szerokie możliwości w kwestii doboru pojazdu. W niektórych przypadkach pozwala na prowadzenie pojazdu nawet o masie kilkunastu ton, ale pod pewnymi warunkami.
Posiadając uprawnienia kategorii B możemy prowadzić mikrosamochody (microcar). Są to niewielkie pojazdy, które są traktowane przez przepisy podobnie do quadów. Często możemy znaleźć informacje, że taki samochód można prowadzić bez prawa jazdy lub po ukończeniu 18 lat, ale nie jest to zgodne z prawem.
Oprócz mikrosamochodu możemy wyjechać na publiczne drogi quadem, jeśli jest zarejestrowany. Wystarczy wtedy prawo jazdy kat. B, ale jest jeden warunek - quad musi być zarejestrowany jako czterokołowiec. Czasem zdarza się, że quady są rejestrowane jako motocykle - wtedy do jazdy potrzebne jest prawo jazdy kat. A.
Wielu kierowców zastanawia się, czy mogą prowadzić samochód z przyczepą mając wyłącznie kategorię B. Okazuje się, że tak - pod warunkiem, że będzie to przyczepa lekka (do 750 kg). W praktyce oznacza to, że DMC całego zestawu może wynosić maksymalnie 4250 kg (3500 kg samochodu + 750 kg przyczepy). Jeśli ciągniemy przyczepę powyżej 750 kg, to DMC całego zestawu nie może przekroczyć 3,5 tony. W innym przypadku powinniśmy posiadać kategorię B + E.
Kategoria B umożliwia prowadzenie samochodu typu furgon, jeśli jego dopuszczalna masa całkowita wynosi maksymalnie 3,5 tony. Nawet w przypadku, gdy samochód ma tylnej osi tzw. bliźniaki. To samo dotyczy pojazdów typu mini autobus. Możemy nimi przewozić maksymalnie 9 osób. Dopiero 10 osobowy pojazd wymaga posiadania prawa jazdy kategorii D (autobus).
W okresie wakacyjnym przy użyciu prawa jazdy kategorii B można wypożyczyć i prowadzić kamper. Większość takich pojazdów charakteryzuje się DMC poniżej 3,5 tony, ale na rynku znajdziemy również wersje, które mają DMC 4,5 tony. Warto to sprawdzić, zanim wsiądziemy za kółko.
Posiadacz prawa jazdy kategorii B może prowadzić motocykle o pojemności 125 cm3 oraz trójkołowce. W przypadku tych pierwszych muszą spełniać określone parmetry dotyczące masy, pojemności silnika i mocy. Natomiast trójkołowce są poza tymi limitami. Warunkiem jest homolgacja pojazdu w kategorii L5e.
Prawo jazdy kategorii B pozwala poruszać się takimi pojazdami jak walce, koparki czy ładowarki. Nie możemy tylko pracować taką maszyną, tj. wykorzystywać specjalistycznego osprzętu. Do tego są potrzebne specjalne zaświadczenia i kwalifikacje.
Mając prawo jazdy kategorii B można jechać po drodze publicznej kombajnem, ale bez urządzenia zbierającego zboże (headera). Tak samo nie można się poruszać po drogach publicznych z rozłożonym specjalistycznym osprzętem, ponieważ kombajn jest wtedy zbyt szeroki. Opsrzęt powinien znajdować się na przyczepie, a to wymaga już kategorii E lub T. Co ciekawe, w tym przypadku nie obowiązuje ograniczenie dotyczące DMC, a niektóre kombajny mają masę po kilkanaście ton.
Bez problemu można jeździć traktorem, ponieważ kategoria B zastępuje kategorię T na drogach publicznych. Zwykle DMC ciągnika nie przekracza 3,5 tony. Dopuszczalne jest korzystane z przyczepy lekkiej lub podwieszonego osprzętu, np. pługu.