Prawo jazdy dla nastolatków. Masz 14 lat? Sprawdź, co możesz prowadzić

Kwestia powrotu ze szkoły nierzadko bywa problematyczna – od małej intensywności kursowania komunikacji miejskiej w okolicy placówki po niekorzystne warunki pogodowe. Rodzice też nie zawsze mają możliwość odebrać swoją pociechę. Jest jedno rozwiązanie – nastolatek może zrobić prawo jazdy.

Dojazd do szkoły. Zamiast roweru lekki czterokołowiec

Szkołę podstawową z reguły wybiera się w okolicy domu, by pociecha bez większych problemów mogła dotrzeć na miejsce, a po skończonych lekcjach wrócić do domu. Szkoła średnia to już nieco inna kwestia. Nie zawsze placówka blisko domu jest dopasowana do zainteresowań młodego człowieku. Jeśli dotarcie na miejsce rowerem czy komunikacją miejską jest utrudnione, pozostaje jeszcze lekki czterokołowiec. I nie chodzi tutaj o quada.

W Polsce nie można już zrobić wyrobić karty motorowerowej - zastąpiło ją prawo jazdy kategorii AM. Upoważnia ono do poruszania się motorowerem lub lekkim czterokołowcem.

Reklama

Tego typu pojazd jest w pewnym sensie namiastką "prawdziwego" samochodu. Jego masa nie może przekraczać 350 kg, a pojemność silnika 50 cm sześciennych. W przypadku pojazdów zasilanych prądem ograniczeniem jest moc - maksymalnie 4 kW. Czterokołowce lekkie mogą rozpędzać się do ok. 45 km/h. Tego typu pojazdy produkują np. francuskie marki - Aixam, Microcar, Ligier.

Jak uzyskać prawo jazdy kategorii AM? Ważna jest jedna kwestia

Nastolatek chętny na zdobycie prawa jazdy kategorii AM musi zdać państwowy egzamin - teoretyczny i praktyczny. Uprawnienie może uzyskać osoba, która ukończyła 14 lat. Oczywiście z racji, że mamy do czynienia z osobą niepełnoletnią, warunkiem ubiegania się o uzyskanie dokumentu jest pisemna zgoda prawnych opiekunów. Warto zaznaczyć, że taki kurs można zacząć jeszcze przed 14 urodzinami - maksymalnie 3 miesiące przed tym dniem.

Dla kogo prawo jazdy kategorii B1?

Nastolatkowie, którzy ukończyli 16 rok życia mogą ubiegać się natomiast o prawo jazdy kategorii B1. Pozwala ono wsiadać za kierownicę czterokołowców, których masa nie przekracza 400 kg. Pojazdy te mogą być wyposażone w silniki o mocy do 20,4 KM. Takie auta produkują choćby wspomniani już francuscy producenci.

Jak uzyskać prawo jazdy kategorii B1?

Procedura uzyskania prawa jazdy kategorii B1 jest podobna do procesu ubiegania się o standardowe prawo jazdy kategorii B. Związana jest z koniecznością zdania egzaminu teoretycznego i praktycznego w placówce WORD.

Zalety prawa jazdy dla nastolatków

Uczniowie szkół średnich, po tym, jak zdobędą odpowiednie uprawnienia i kupią odpowiedni pojazd, mogą korzystać ze środku transportu, który jest odporny na pogodę, a przy tym uniezależnia od komunikacji miejskiej i konieczności podwożenia przez rodziców. Plusem w takiej sytuacji jest również przyzwyczajanie się młodych kierowców do panujących warunków drogowych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama