Ligier

Wtorek, 9 stycznia 2024 (19:35) Aktualizacja Piątek, 12 stycznia 2024 (11:09)
Francuski koncern motoryzacyjny Ligier, powstały w 1969 roku, jest znany głównie wielbicielom niszowej motoryzacji. Firma specjalizowała się początkowo wyłącznie w produkcji samochodów sportowych, później jednak rozpoczęła produkcję także mikrosamochodów.
Ligier - najważniejsze informacje
Francuski koncern motoryzacyjny Ligier, powstały w 1969 roku, jest znany głównie wielbicielom niszowej motoryzacji. /Getty Images

Ligier - najważniejsze informacje

  • Data powstania:

    1969

  • Kraj:

    Francja

Ligier. Co to za firma? 

Firma Ligier, powstała w 1969 roku, była od początku bezpośrednio powiązana ze sportem motorowym. Osiągnęła mnóstwo prestiżowych sukcesów w różnych zawodach. Know-how zdobytą na torach motorowych koncern wykorzystał w produkcji aut, głównie sportowych o niskim zawieszeniu. Obecnie jego historyczne auta są znane głównie wielbicielom dość niszowych, nieznanych marek. Dlatego cieszą się dużym uznaniem wśród kolekcjonerów.

Historia Ligier

Guy Ligier, francuski kierowca wyścigowy, który w sportach samochodowych zdobył wiele medali i wyróżnień, w 1968 roku postanowił założyć firmę motoryzacyjną. Tak powstał koncern Ligier, którego nazwa wywodzi się bezpośrednio od nazwiska założyciela. Przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność od świata sportu, co zresztą nie powinno stanowić żadnej niespodzianki, biorąc pod uwagę dorobek Guy’a Ligiera. 

Pierwszym samochodem zaprojektowanym przez nowopowstałą firmę od podstaw był JS1, a pierwszym produkowanym dla klientów – Ligier JS2. To nietuzinkowe coupé o charakterystycznej sylwetce, wyposażone w mocne jednostki napędowe firmy Ford oraz Maserati. Auto zostało wprowadzone na rynek w 1971 roku i było produkowane do 1975 roku.

Później, już po kilku latach bieżącej produkcji Ligiera JS2, nastąpił nagły, szybki i niespodziewany zwrot. Firma, która początkowo opierała się wyłącznie na wyścigach, zrewidowała sposób działania i przekształciła się w koncern produkujący wyłącznie mikrosamochody. Pierwszym modelem z tej kategorii był Ligier JS4 – mikrosamochód mierzący jedynie 197 cm długości i ważący 215 kg.

W 2008 roku firma Ligier dokonała zakupu producenta samochodów typu mikro – firmy Microcar, powstałej w 2000 roku. W ramach fuzji powstało jedno z największych przedsiębiorstw zajmujących się produkcją mikrosamochodów, mniejszym pod względem wolumenu sprzedaży jedynie od firmy Smart.

Samochody Ligier w Polsce

Polacy mogą w kraju zakupić mikrosamochód firmy Ligier, gdyż auta tej firmy są oferowane w ramach oficjalnej sieci dealerskiej jako nowe, importowane i sprowadzane na zamówienie. Obecnie oferta importerów sprowadza się do kilku wyselekcjonowanych i nowoczesnych aut, które mogą prowadzić kierowcy już od 14. roku życia mający prawo jazdy AM

Polska oferta obejmuje między innymi model JS60 w typie SUV, JS50, MGO6 oraz DUE6. Wszystkie są dostępne zarówno na prywatne zamówienie, jak i w ramach „Garażu” importera. Znajdują się w nim już gotowe, lecz niesprzedane auta, które można kupić w cenie niższej niż u producenta. 

Popularne samochody Ligier

Ligier ma w ofercie kilka aut wartych uwagi. Obecnie jest to między innymi model JS60 typu SUV Extreme. To wyjątkowy samochód, który łączy nowoczesny design z zaawansowaną technologią. Ma dynamiczne i nowoczesne linie, sportowy charakter oraz stylowy wygląd. Podkreślają go 15-calowe felgi i przyciemnione szyby, oczywiście otwierane elektrycznie. Auto ma dwukolorową karoserię oraz wiele funkcji zwiększających bezpieczeństwo podróży.

Ligier JS2 jest zupełnym przeciwieństwem powyższego auta. To sportowe coupé z silnikiem umieszczonym centralnie, produkowane dość krótko, bo jedynie przez 4 lata (od 1971 do 1975 roku). Pojazd był bardzo lekki, bo ważył jedynie 980 kg, został wyposażony w 2,6 lub 3,0-litrowe silniki produkcji Maserati oraz Ford, i miał nietuzinkową sylwetkę. 

Ligier – ciekawostki na temat firmy

Firma Ligier była doskonale znana głównie ze świata sportów samochodowych. Zdobyła na przestrzeni wielu lat jej istnienia kilka prestiżowych nagród. Auta tej firmy występowały nawet w Formule 1. Startowały także w 24-godzinnym wyścigu Le Mans (zostały wycofane z uwagi na problemy z silnikiem). Koncern zdobył GP Szwecji, GP Brazylii oraz GP Argentyny.