Policjant chce cię zatrzymać? W takiej sytuacji możesz spokojnie go zignorować
Kontrola drogowa to jedna z podstawowych czynności służbowych policjantów. Warto jednak pamiętać, że w celu jej wykonania, także funkcjonariusze muszą przestrzegać przepisów. Jak się bowiem okazuje – jest sytuacja, kiedy kierowca nie musi się nawet zatrzymywać.
Boże Ciało oraz powiązany z tym świętem "długi weekend" to okres, w którym wzmożone kontrole policyjne są na porządku dziennym. Policjant może zatrzymać nasz pojazd do kontroli zarówno na obszarze zabudowanym, jak i poza nim. By to wykonać musi jednak przestrzegać kilku istotnych reguł.
Przepisy dokładnie precyzują w jakiej sytuacji policjant może zatrzymać samochód do kontroli oraz w jaki sposób może tu uczynić.
- W obszarze zabudowanym w dzień, do kontroli może nas zatrzymać zarówno funkcjonariusz umundurowany lub nieumundurowany. Chęć skontrolowania pojazdu powinna być jednak poprzedzona poleceniem wykonanym przy pomocy tarczy (tzw. lizaka) lub ręki.
- Po zapadnięciu zmroku policjant powinien posiłkować się dodatkowo latarką z czerwonym światłem.
- Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku terenu niezabudowanego. W takich warunkach, kontroli pojazdu może dokonać wyłącznie umundurowany policjant. Samo zatrzymanie musi być ponadto poprzedzone sygnałem wykonanym lizakiem lub ręką (w dzień) lub latarką z czerwonym światłem (w nocy).
- Sygnał do zatrzymania może być również podany z jadącego radiowozu przez krótkotrwałe włączenie niebieskiego światła błyskowego i sygnału dźwiękowego o zmiennej tonacji.
Jak wspomnieliśmy wyżej, kontrola drogowa nie zawsze musi być przeprowadzona przez umundurowanego policjanta. Według obowiązującego prawa na terenie zabudowanym kierowca może być zatrzymany także przez funkcjonariusze "po cywilnemu".
Rzecz jasna kierowca może mieć wątpliwość, czy jest zatrzymywany przez prawdziwego policjanta. W takiej sytuacji po zatrzymaniu pojazdu, należy niezwłocznie poprosić funkcjonariusz o podanie imienia oraz nazwiska i stopnia służbowego. Warto także pamiętać, że według prawa każdy policjant ma obowiązek okazania legitymacji służbowej bez wezwania, w sposób umożliwiający odczytanie i zanotowanie kluczowych danych.
Może się zdarzyć, że nieumundurowany policjant próbuje zatrzymać samochód do kontroli w nocy w miejscu, które nie jest oświetlone. Równie dużą uwagę powinna wzbudzić próba zatrzymania do kontroli poza obszarem zabudowanym przez osoby poruszające się samochodem cywilnym - zwłaszcza wyposażonym jedynie w lampę błyskową - lub przez osoby w ubraniu tylko zbliżonym wyglądem do munduru policyjnego.
W takiej sytuacji nie należy się zatrzymywać, a kontynuować jazdę do najbliższego jednostki policji lub miejsca gdzie można spotkać inne osoby. Próbę kontroli należy także zgłosić pod numerem 112.
Pamiętajmy jednocześnie, że nie powinniśmy zatrzymywać się w odludnych miejscach i reagować na dawane przez innych znaki świadczące o tym, że rzekomo coś złego dzieje się z autem. W razie podejrzeń należy telefonicznie lub osobiście poinformować policję.
***