Policja będzie kontrolować pieszych. To dla ich bezpieczeństwa
Ruszyła akcja policji "Świeć przykładem - noś odblaski". Funkcjonariusze z pomorskiej policji, ale także ci w całym kraju, będą sprawdzać, czy piesi są widoczni na drodze, szczególnie na terenie niezabudowanym, gdzie noszenie odblasków jest wymagane przez prawo. Kiedy trzeba, a kiedy warto je mieć oraz w jaki sposób z nich korzystać, aby być widocznym?
Piesi to najmniej chronieni użytkownicy dróg, dlatego ustawodawca wprowadził do przepisów takie zapisy, by na przykład w nocy, w miejscach nieoświetlonych, piesi byli widoczni dla przejeżdżających kierowców. Prawo zmieniono już ponad 10 lat temu, wcześniej odblaski w pewnych sytuacjach musiały zakładać tylko osoby poniżej 15. roku życia.
Według przepisów zawartych w ustawie Prawo o ruchu drogowym piesi są zobowiązani do noszenia odblasków od zmierzchu do świtu poza terenem zabudowanym, chyba, że poruszają się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów. W praktyce oznacza to, że piesi muszą mieć widoczne dla innych odblaski, kiedy idą na przykład poboczem jezdni czy po samej jezdni. Policjanci podkreślają, że jeden odblask, umieszczony tylko z tyłu lub z przodu, nie wystarczy - pieszy powinien być widoczny dla kierowców jadących zarówno przed nim jak i za nim.
Czy świateł drogowych można używać tylko w nocy? Niekoniecznie
Odblaski warto zainstalować możliwie nisko, aby wcześniej padał na nie snop światła reflektorów. Pieszy bez odblasków jest widoczny z odległości zaledwie do 30 m, natomiast tego z odblaskami widać nawet z 200 m. To daje kierowcom czas na reakcję. Policja zachęca do tego, by nosić odblaski także w mieście. Nie wszystkie odcinki drogi są dobrze doświetlone, a widoczność kierującemu często ograniczają elementy architektoniczne, drzewa lub padający deszcz. W odblaski warto wyposażyć także rower montując je z przodu i z tyłu, a także na powierzchniach widocznych z boku (szprychy, pedały).
Rowerzyści nagminnie łamią ten przepis. Kara jest symboliczna
Brak odblasków po zmroku na terenie niezabudowanym naraża nas przede wszystkim na ryzyko potrącenia, ponieważ kierowca będzie miał jedynie ułamki sekund na reakcję. Może także dojść do niebezpiecznej sytuacji, gdy kierowca, próbując nagle ominąć pieszego, którego dostrzegł zbyt późno, zjedzie na przeciwległy pas lub pobocze. Choć mandat za brak odblasków nie jest wysoki i wynosi jedynie 100 zł, to koszty leczenia i zdrowotne mogą okazać się znacznie wyższe.
Te mandaty sypią się jesienią jak liście. Na co uważać?
Warto podkreślić, że za pieszego ustawa uznaje także “ osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, hulajnogę elektryczną, urządzenie transportu osobistego, urządzenie wspomagające ruch, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osoba poruszająca się w wózku inwalidzkim, a także dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej".