Pamiętasz, jaki jest dzień? Od tego zależy, czy musisz przestrzegać tego znaku
Znaki B-37 i B-38 wyglądają niczym zwyczajny „zakaz postoju”, jednak w ich obrębie znajduje się jedna lub dwie pionowe linie. Jak je interpretować? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Wystarczy pamiętać, jaki dziś jest dzień.
Znak B-35 "zakaz postoju" jest doskonale znany każdemu kierowcy i oznacza on zakaz zatrzymania pojazdu na czas nie dłuższy niż jedną minutę. Co jednak, gdy naszym oczom ukarze się podobne oznaczenie jednak z jedną lub dwoma poziomymi liniami? Wtedy mamy do czynienia z dodatkowymi wariantami powyższego zakazu - znakami B-37 i B-38.
W rzeczywistości wspomniane pionowe linie są niczym innym, jak rzymskimi cyframi, które informują w które dni obowiązuje zakaz postoju.
- znak B-37 "Zakaz postoju w dni nieparzyste" - obowiązuje tylko w nieparzyste dni miesiąca od godz. 0:00 do 21:00. Między godz. 21:00 a 24:00 kierowcy mają czas na przestawienie pojazdu np. na drugą stronę ulicy.
- znak B-38 "Zakaz postoju w dni parzyste" - obowiązuje tylko w parzyste dni miesiąca od godz. 0:00 do 21:00. Między godz. 21:00 a 24:00 kierowcy mają czas na przestawienie pojazdu np. na drugą stronę ulicy.
Należy pamiętać, że oba znaki obowiązują po tej stronie drogi, gdzie zostały umieszczone i dotyczą nie tylko jezdni, ale także chodników i pobocza. Często w ich obrębie można także znaleźć dodatkowe tablice informacyjne oznaczające miejsce obowiązywania zakazu, typ pojazdu, którego dotyczą oraz informację o ewentualności odholowania samochodu w przypadku złamania zakazu.
Co ciekawe, nasze prawo przewiduje także przypadek, w którym kierowca nie musi się stosować do zakazu określanego przez znaki B-37 i B-38. Występuje on w przypadku pojazdu kierowanego przez osobę niepełnosprawną o obniżonej sprawności ruchowej lub przewożącego taką osobę. Chociaż przepisy umożliwiają w takim przypadku postój - kierowca auta musi zachować szczególną ostrożność.
Jeśli zaparkujemy w dzień nieparzysty za znakiem B-37 musimy się liczyć z mandatem. Według obecnie obowiązujących przepisów wynosi on 100 złotych. Wraz z karą pieniężną otrzymamy także jeden punkt karny. Analogicznie taki sam wymiar kary grozi w przypadku złamania zakazu określonego znakiem B-38 w dni parzyste.
W niektórych przypadkach, samochód kierowcy łamiącego przepis może zostać odholowany na parking depozytowy. To z kolei oznacza dla kierowcy niemałe koszty, które obecnie wynoszą 757 zł za usunięcie samochodu osobowego do 3,5 tony oraz 68 zł za każdą dobę przechowywania pojazdu.