Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 2025 roku. Inaczej będzie mandat
Nowy rok zazwyczaj wiąże się z wprowadzeniem wielu zmian w przepisach. Każdy kierowca powinien na bieżąco śledzić wchodzące w życie nowelizacje, a także wiedzieć, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego. Czy jego skład zmieni się w 2025 roku?
Spis treści:
Każdy właściciel wie, że jego pojazd musi być wyposażony w obowiązkowe ubezpieczenie OC, a także przegląd techniczny. Dodatkowo musi być on sprawny techniczne, aby nie stwarzać zagrożenia podczas jazdy po drogach publicznych. To absolutnie podstawowe kwestie, których nie powinniśmy bagatelizować. Za jakiekolwiek braki lub usterki, policjanci mogą nałożyć na kierującego mandat karny. Podobna sytuacja może was spotkać w przypadku, gdy samochód nie będzie posiadał obowiązkowego wyposażenia technicznego. To nie tylko kwestia obowiązujących przepisów, ale przede wszystkim bezpieczeństwa własnego oraz innych.
Obowiązkowe wyposażenie pojazdu
Obowiązkowe elementy wyposażenia auta określa rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. W tym dokumencie zawarte są wszystkie informacje na temat wyposażenia, które musi znajdować się w każdym pojeździe dopuszczonym do ruchu i porusza się po drogach publicznych.
Pojazd samochodowy musi posiadać numer identyfikacyjny (VIN), samoczynne wycieraczki przedniej szyby oraz spryskiwacze, prędkościomierz, lusterko wsteczne i co najmniej jedno lusterko zewnętrzne po lewej stronie samochodu, sygnał dźwiękowy, pasy bezpieczeństwa, zagłówki w każdym siedzeniu, a także błotniki o szerokości nie mniejszej niż szerokość opony.
Dodatkowo ustawodawca określił obowiązkowe wyposażenie pojazdu, na które składa się:
- gaśnica - łatwo dostępna, najlepiej w kabinie pojazdu, chociaż dopuszczalny jest również jej montaż w bagażniku. Gaśnica musi posiadać aktualne badanie techniczne, które zazwyczaj znajduje się na na naklejce lub certyfikacie dołączonym przez producenta,
- trójkąt ostrzegawczy - musi posiadać homologację. Wykorzystywany jest w razie postoju w niebezpiecznym miejscu lub podczas awarii. Jego umiejscowienie tuż za pojazdem jest konieczne w obszarze zabudowanym lub poza obszarem zabudowanym w odległości określonej przez przepisy.
Nieobowiązkowe wyposażenie samochodu, które warto mieć
Wymagane wyposażenie musi znajdować się w każdym z samochodów, ale coraz częściej eksperci ds. bezpieczeństwa zachęcają wszystkich właścicieli pojazdów, aby dodatkowo w bagażniku znaleźć miejsce na kilka dodatkowych gadżetów, które przydadzą się zarówno podczas awarii, jak i wypadku. Warto posiadać również:
- linę holowniczą oraz kable rozruchowe - które mogą okazać się nieocenione szczególnie zimą. Opady śniegu i oblodzone drogi znacznie utrudniają jazdę i wjechanie w wiele miejsc. Z kolei niska temperatura szybko obnaża problemy z działaniem akumulatora,
- apteczkę pierwszej pomocy - wielu kierowców jest mylnie przekonanych, że apteczka znajduje się na liście obowiązkowego wyposażenia każdego pojazdu. To dowód na to, jak ważnym jest ona elementem i że warto ją posiadać,
- kamizelkę odblaskową - która jest szczególnie ważna w przypadku awarii na drodze. Warto zaznaczyć, że w momencie rozkładania trójkąta ostrzegawczego po zmroku jesteśmy pieszymi, więc musimy posiadać dodatkowe elementy odblaskowe.
Czy za granicą obowiązuje takie samo wyposażenie jak w Polsce?
Przepisy jasno stanowią, że kierowca podróżujący za granicę musi posiadać w samochodzie jedynie te elementy wyposażenia, która są wymagane przez prawo rejestracji kraju. Oznacza to, że pojazdy zarejestrowane w Polsce muszą posiadać jedynie trójkąt oraz gaśnicę.
Przed wyjazdem do danego kraju warto jednak zapoznać się z obowiązującymi wymaganiami, bo bardzo często policjanci nie przestrzegają zapisów Konwencji Wiedeńskiej i w przypadku jakichkolwiek braków nakładają na kierującego wysoki mandat karny za brak obowiązkowego wyposażenia lub co gorsza, zatrzymują dowód rejestracyjny. To znana praktyka, którą szczególnie upodobali sobie funkcjonariusze krajów Bałkańskich.
Jaki mandat grozi za brak obowiązkowego wyposażenia?
Obowiązkowe wyposażenie pojazdu zostało określone przepisami, więc znalazły się również zapisy, które pozwalają na ukaranie kierującego, który w pojeździe nie posiada wszystkich wymaganych elementów. Taryfikator za brak gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego przewiduje mandat w wysokości od 20, do nawet 500 złotych. Wysokość grzywny będzie uzależniona od rodzaju przewinienia. Warto dodać, że funkcjonariusze mogą ukarać kierującego mandatem również za utrudniony dostęp do gaśnicy lub trójkąta.