Nowy znak drogowy z zieloną falą. Lepiej znać ten komunikat

Nowy znak nie jest jeszcze powszechnie rozpoznawalny, ale jego znajomość może znacząco usprawnić podróżowanie głównymi arteriami miast w Niemczech. Przydałby się też w Polsce. To połączenie liczby, okręgu i falistej linii w kolorze zielonym.

Nowy znak drogowy ułatwia poruszanie się po niemieckich miastach z wykorzystaniem tzw. zielonej fali
Nowy znak drogowy ułatwia poruszanie się po niemieckich miastach z wykorzystaniem tzw. zielonej fali123RF/PICSEL

Choć większość znaków drogowych jest łatwa do rozpoznania i zrozumienia, pewne symbole mogą sprawiać kłopot nawet doświadczonym kierowcom. Szczególnie, jeśli są rzadko stosowane i dotyczą bardzo konkretnych miejsc i sytuacji.

Jak rozpoznać i korzystać z "zielonej fali"?

Na niemieckich drogach pojawił się nowy znak drogowy, który kłada się z białego okręgu na ciemnym tle, wewnątrz którego znajduje się zielona, falista linia. Towarzyszy zwykle kwadratowemu oznaczeniu z zieloną ramką i konkretną liczbą. Znak ten informuje o możliwości skorzystania z tzw. "zielonej fali" - jeśli kierowca utrzyma prędkość zgodną ze wskazanym ograniczeniem, prawdopodobnie na kolejnych skrzyżowaniach z sygnalizacją będzie trafiał na zielone światło.

Dlaczego warto znać znaczenie "zielonej fali"?

"Zielona fala" nie tylko zmniejsza czas przejazdu i zużycie paliwa, ale również przyczynia się do płynności ruchu oraz redukcji emisji spalin. Kierowcy, jadąc z zalecaną prędkością, mogą uniknąć częstego zatrzymywania się na światłach, co jest korzystne zarówno dla nich, jak i dla całego ekosystemu miejskiego.

Wprowadzenie "zielonej fali" w Niemczech

W Niemczech system "zielonej fali" jest już wprowadzony w wielu większych miastach, co świadczy o rosnącej świadomości w zakresie zarządzania ruchem miejskim. Znak ten jest przykładem nowoczesnego podejścia do projektowania przestrzeni drogowej, gdzie priorytetem staje się wygoda i ekologia.

Znak "zielonej fali" może jeszcze nie być powszechnie znany, ale jego obecność na niemieckich drogach jest wyraźnym sygnałem, że warto przestrzegać zalecanych prędkości, nie tylko ze względu na przepisy, ale również dla płynniejszego i bardziej ekologicznego przemieszczania się po mieście. Przydałby się też w Polsce pozwalając kierowcom na upłynnienie jazdy, szczególnie na wielopasmowych arteriach w większych miastach.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas