Nie zachowałeś bezpiecznej odległości? To znaczy jakiej?
Według policyjnych statystyk przyczyną wielu wypadków na polskich drogach jest niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. Sęk w tym, że do niedawna właściwie nie było wiadomo co to znaczy bezpieczna odległość. Na szczęście nowe przepisy regulują tę kwestię. W dużej mierze zależy ona od prędkości pojazdów i rodzaju drogi. Wyjaśniamy, ile wynosi bezpieczna odległość między samochodami?
Spis treści:
Prawo dotyczące bezpiecznej odległości między samochodami zostało doprecyzowane dopiero wraz z nowelizacją PoRD w 2021 roku, ale dzięki temu wiemy teraz, ile powinna wynosić bezpieczna odległość. Niestety wciąż trzeba oceniać ją "na oko".
Odległość między samochodami według przepisów
Przepisy dotyczące bezpiecznej odległości pomiędzy samochodami znowelizowano dopiero 1 czerwca 2021 roku przy okazji noweli PoRD. To miało zapobiec powszechnej praktyce tzw. "jazdy na zderzaku", która często jest przyczyną wypadków na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Przepisy precyzują bowiem jedynie sytuację na autostradach i drogach szybkiego ruchu i to właśnie na nich powinno się stosować wyżej wspomniane zasady.
Mówi o tym Art 19 PoRD, w ustępie 2 podpunkt 3:
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany: 3) utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.
a także ustęp 3a:
Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.
Według przepisów kierowca powinien zachować odległość od poprzedzającego pojazdu wynoszącą połowę prędkości z którą się porusza, wyrażoną w metrach. W skrócie, jeśli jedziemy przepisowe 140 km/h dozwolone na autostradzie powinniśmy utrzymywać odległość od pojazdu jadącego przed nami wynoszącą około 70 metrów. Odległość tę musimy ocenić "na oko" - w domyśle każdy kierowca powinien potrafić poprawnie ocenić odległość.
Są jednak wyjątki od tej reguły, między innymi w przypadku manewru wyprzedzania - wtedy dozwolone jest zmniejszenie odległości między samochodami.
Odległość między samochodami w tunelu - przepisy są inne
Osobne zasady obowiązują podczas jazdy w tunelu o długości powyżej 500 metrów poza terenem zabudowanym. Według PoRD pojazdy o DMC do 3,5 tony i autobusy w tunelu powinny utrzymywać odległość wynoszącą minimum 50 metrów, a wszystkie inne pojazdy (ciężarówki i pojazdy powyżej 3,5 t DMC) powinny zachować aż 80 metrów odstępu.
Jeśli tunel jest krótszy niż 500 metrów lub znajduje się w terenie zabudowanym, obowiązują ogólne przepisy ruchu drogowego - minimalna odległość nie jest wymagana, co nie znaczy że powinniśmy trzymać się na zderzaku jadącego przed nami samochodu.
Odstęp między pojazdami w korku
Jeszcze inaczej wygląda kwestia odległości kiedy poruszamy się w korku. O ile jadąc w korku normalną drogą nie ma obowiązku zachowania minimalnej odległości - możemy jechać blisko poprzedzającego nas pojazdu, o tyle jadąc w tunelu w korku powinniśmy zachować 5 metrów dystansu od samochodu przed nami. Chodzi tu głównie o swobodę ruchu i możliwość zjechania do krawędzi jezdni, jeśli zajdzie konieczność przepuszczenia pojazdu uprzywilejowanego, np. straży pożarnej lub karetki w razie wypadku, który wydarzył się w tunelu lub jego pobliżu.
Choć przepisy nie regulują kwestii wymaganej odległości między samochodami podczas jazdy w korkach na zwykłych drogach czy drogach szybkiego ruchu, warto stosować się do ogólnie przyjętych przez kierowców zasad - zostawić sobie wystarczająco dużo miejsca, aby w razie potrzeby móc swobodnie ominąć inny pojazd lub zjechać na pobocze w razie konieczności zrobienia tzw. "korytarza życia" (jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy).
Gdzie zachować bezpieczną odległość od innego samochodu?
Oprócz opisanych w przepisach zasad obowiązujących na drogach szybkiego ruchu i w tunelach, czy też ogólnie przyjętych reguł, warto również pamiętać o tym aby bezpieczną odległość zachować też choćby na parkingach pod galeriami handlowymi i marketami. Warto wtedy zachować również czujność, bowiem tak duże parkingi to miejsca gdzie często dzieją się prawdziwe cuda. Kierowcy w poszukiwaniu wolnego miejsca potrafią dokonywać nieprzewidzianych manewrów i często nie zwracają uwagi na innych uczestników ruchu, zatem aby uniknąć ryzyka niepotrzebnej kolizji parkingowej warto utrzymać co najmniej kilka metrów odległości.