Kuriozalne sceny na przejściu dla pieszych. Policja nie miała wątpliwości
Do bardzo dziwnego zdarzenia doszło na jednym z przejść dla pieszych we Włoszczowej. Doszło tam do kontaktu (bo trudno mówić o potrąceniu) między pieszym i samochodem.
Kierujący Renault Scenic 59-latek na jednym ze skrzyżowań skręcał w prawo, przecinając przejście dla pieszych. Gdy znajdował się już na pasach, wszedł na nie 42-letni mężczyzna. Pieszy zrobił to w taki sposób, że doszło do kontaktu między nim a tylną częścią Renault.
Po kolizji pieszy zachowywał się tak, jakby został poważnie ranny. Natomiast kierowca zatrzymał się, wysiadł z auta, zamienił z pieszym kilka zdań, po czym wsiadł do samochodu i odjechał. Wówczas pieszy przestał kuleć pobiegł za Renault, próbując je gonić. Jak się później okazało, faktycznie nic mu się nie stało. Całe zdarzenie zarejestrowała kamera monitoringu.
Sprawą zajęli się policjanci. Na podstawie nagrania ustalili właściciela i kierowcę Renault Scenic. Uznali następnie, że to on jest sprawcą incydentu, wobec czego za "stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym" zatrzymali mu prawo jazdy i skierowali sprawę do sądu, który oceni czy policjanci trafnie uznali winnego zdarzenia. Ważnym dowodem w sprawie będzie zapewne nagranie, które prezentujemy poniżej.
W Prawie o Ruchu Drogowym znajdziemy szereg przepisów, które mają uregulować ruch na przejściach. Zacznijmy od obowiązków pieszych:
Pieszym zabrania się:
- wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych oraz zwalniania kroku lub zatrzymywania się, bez uzasadnionej potrzeby, podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.
- Korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji [...]
- Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.
A o czym powinni pamiętać kierowcy?
- Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (...)
- Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
- Kierującemu pojazdem zabrania się: wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany; omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu
Do kompletu przepisów brakuje jeszcze definicji ustąpienia pierwszeństwa, która brzmi:
Najwięcej kontrowersji wywołuje znowelizowany w 2021 roku punkt dający pierwszeństwo pieszemu wchodzącemu na przejście. Problem w tym, że przepisach nie zdefiniowano pojęcia pieszego "wchodzącego", więc zostaje tu duże pole do interpretacji.