Kolejna rewolucja w mandatach. Kierowcy zaczną masowo tracić prawa jazdy
Od stycznia 2022 roku obowiązuje nowy, zaostrzony taryfikator mandatów. Znacznie wyższe kary za wykroczenia drogowe to jednak nie koniec poważnych zmian i już niedługo wielu kierowców boleśnie odczuje następny etap zmian - tym razem dotyczący punktów karnych.
Spis treści:
Taryfikator punktów karnych - obecne zasady
Obecnie nadal obowiązują dawne zasady, dotyczące punktów karnych - tracimy prawo jazdy, gdy uzbieramy ponad 24 punkty karne, a w przypadku osób, które posiadają uprawnienia krócej niż rok lub nie ukończyły 20. roku życia - 20 punktów karnych. Kierowca zobowiązany jest wtedy do ukończenia dodatkowego egzaminu. Jest on złożony zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej.
Utrata uprawnień to bardzo dotkliwa kara, ale obecnie kierowcy mogą dostać maksymalnie 10 punktów za jedno wykroczenie. Nawet więc robiąc dwukrotnie coś bardzo niebezpiecznego, nadal nie tracimy prawa jazdy. Ponadto istnieje możliwość zmniejszenia liczby punktów karnych. Wystarczy odbyć dodatkowy, płatny sześciogodzinny kurs w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, który usunie 6 punktów z naszego konta. Natomiast samoczynnie punkty karne znikają po roku od momentu popełnienia wykroczenia.
Nowy taryfikator punktów karnych - zasady i termin wprowadzenia
Te zasady jednak ulegną zmianie, wraz z kolejnym etapem zmian w systemie karania kierowców za wykroczenia drogowe. Zgonie z nowymi zasadami, za jedno wykroczenie otrzymamy maksymalnie 15 punktów, więc już dwa wystarczą, żeby stracić prawo jazdy.
Co więcej, punkty karne pozostaną na naszym koncie nie przez rok, lecz przez dwa lata i to nie od momentu popełnienia wykroczenia, lecz od momentu opłacenia mandatu. Ma to rozwiązać problem niepłacenia grzywien przez kierowców. Nie będzie także dało się zmniejszyć liczby punktów poprzez zapisanie się na kurs - te wkrótce znikną.
Wszystkie te zmiany dotyczące taryfikatora punktów karnych zaczną obowiązywać od 17 września 2022 roku.
Liczbę posiadanych punktów karnych można sprawdzić w internecie
Po wprowadzeniu opisywanych zmian, monitorowanie swojego konta punktów karnych, stanie się dla wielu kierowców szczególnie istotne. Obecnie najwygodniejszą i najszybszą opcją sprawdzenia liczby punktów karnych jest skorzystanie z oferowanych usług internetowych. Umożliwia to CEPiK, czyli system informatyczny, obejmujący centralną ewidencję pojazdów i kierowców.
W systemie możemy sprawdzić także m.in. datę i miejsce otrzymania mandatu oraz szczegóły przewinienia. Ponadto sprawdzimy liczbę punktów.
Aby sprawdzić stan konta z punktami karnymi, wystarczy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl i przejść do zakładki "Kierowcy i pojazdy". Następnie wybieramy opcję "Sprawdź punkty karne" i logujemy się za pośrednictwem profilu zaufanego. Obsługiwane jest również logowanie przez bankowość internetową.
Liczba punktów karnych jest także widoczna w aplikacji mObywatel.
Liczbę punktów karnych możesz sprawdzić też osobiście
Swoje punkty karne możemy skontrolować również bardziej tradycyjnymi sposobami.
Można udać się osobiście na komisariat policji i wylegitymować dowodem osobistym. Pozyskanie informacji o punktach karnych jest darmowe. Jeśli jednak będziemy potrzebowali pisemnego potwierdzenia, wtedy musimy wypełnić wniosek i zapłacić 17 złotych.