Kierowcy wpadają w pułapkę znaku D-47. Nic dziwnego - trudno jej uniknąć

Przejeżdżając obok znaku D-47 trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, ponieważ można dostać mandat lub spowodować kolizję. Dlatego warto przypomnieć sobie, co zmienia się po wyjeździe z drogi wewnętrznej.

Co sygnalizuje znak D-47?

Znak D-47 oznacza "koniec drogi wewnętrznej". Wielu kierowców mija ten znak, nie zastanawiając się głębiej nad jego znaczeniem. Zwykle występuje w miejscach, gdzie droga publiczna łączy się z drogą wewnętrzną. Taki znak może się znajdować po lewej stronie jezdni, a na jego odwrocie zamontowano znak D-46 informujący o początku drogi wewnętrznej.

Droga wewnętrzna - czym się charakteryzuje?

Droga wewnętrzna jest ogólnodostępną drogą niepubliczną. Najczęściej jest to droga osiedlowa lub na terenie dużych marketów, przedsiębiorstw lub dworców. Może to być również droga dojazdowa do posesji, a nawet gruntów rolnych.

Reklama

Jakie zasady obowiązują na drodze wewnętrznej?

Zasady ruchu drogowego nie obowiązują na drodze wewnętrznej, ale należy respektować na takim terenie znaki i sygnały ustawione przez właściciela lub zarządcę terenu. Warto zwracać szczególną uwagę na oznakowanie, ponieważ bardzo często w takich miejscach pojawia się znak D-52 (strefa ruchu) lub D-40 (strefa zamieszkania).

Znak D-47 - jakie zasady się zmieniają?

Jadąc drogą wewnętrzną, tak naprawdę nie jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Włączenie do ruchu następuje dopiero po przekroczeniu znaku D-47 (koniec drogi wewnętrznej). W takiej sytuacji kierowca powinien zachować szczególną ostrożność, a także ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu, którzy znajdują się na drodze publicznej. Bardzo często w takich sytuacjach dochodzi do wymuszania pierwszeństwa.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: droga wewnętrzna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy