Kiedy używać kierunkowskazów na rondzie? Wyrok sądu ucina spekulacje

Przepisy dotyczące jazdy po rondzie wciąż nie doczekały się doprecyzowania, a tym bardziej ich oficjalnej interpretacji przez Ministerstwo Infrastruktury. Pozostają zatem wyroki sądów administracyjnych, wydawane najczęściej w odniesieniu do egzaminów na prawo jazdy.

Jak prawidłowo używać kierunkowskazów na rondzie?
Jak prawidłowo używać kierunkowskazów na rondzie?INTERIA.PL

Jak używać kierunkowskazów na rondzie - wyroki sądów

Wprawdzie w polskim prawie nie istnieje instytucja precedensu, a więc teoretycznie rzecz biorąc każdy sąd może wydać w podobnej sprawie zupełnie inne orzeczenie. Niemniej jednak popularyzowane w mediach wyroki sądów mają wpływ na judykaturę i stosowaną linię orzecznictwa.

Już kilka sądów wydało orzeczenia w sprawie używania kierunkowskazów na rondzie. Są one bardzo podobne. Między innymi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyraził następujące stanowisko:

Rondo należy traktować jako "zwykłe" skrzyżowanie i włączenie sygnalizacji powinno mieć miejsce w czasie zjeżdżania ze skrzyżowania. Wtedy występuje zmiana kierunku ruchu. Przy wjeździe na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie następuje zmiana kierunku jazdy i brak podstaw by zamiar wykonania takiego manewru należało wcześniej zasygnalizować.

Jest to moim zdanie stanowisko w pełni słuszne, oparte na zasadzie logicznego myślenia i obowiązujących przepisów. Na rondzie, podobnie jak na zakręcie, nie włączamy kierunkowskazu, jeżeli jedziemy wokół obwiedni ronda. Włączamy go tylko w dwóch przypadkach:

  • jeżeli zamierzamy opuścić rondo
  • jeżeli zamieniamy zmienić pas ruchu na rondzie

Kiedy włączać kierunkowskaz na rondzie

A zatem przypomnijmy, kiedy, w jakich sytuacjach należy włączyć kierunkowskaz, a kiedy nie musimy albo nawet nie powinniśmy tego robić.

Jeżeli zamierzamy opuścić rondo skręcając w pierwszą drogę wylotową, to już przed wjechaniem na rondo włączamy prawy kierunkowskaz. Jego wskazania mogą być ważną informacją dla innych kierujących, zwłaszcza tych którzy wjeżdżają na rondo.

INTERIA.PL

Jeżeli zamierzamy opuścić rondo skręcając w drugą drogę wylotową, to prawy kierunkowskaz włączamy dopiero po minięciu pierwszego wylotu. Nie wolno tego robić za wcześnie!

INTERIA.PL

Jeżeli zamierzamy opuścić rondo trzecią drogą wylotową (czyli jak mówią niektórzy kierowcy: "skręcić w lewo"), to prawy kierunkowskaz włączamy zbliżając się do trzeciego wylotu. Jeśli wykonujemy przy tym zmianę pasa ruchu na prawy, to prawy kierunkowskaz włączamy przed przejechaniem na sąsiedni pas. Mamy przecież obowiązek sygnalizować zamiar nie tylko opuszczenia ronda, ale także zamiar zmiany pasa ruchu na obwiedni.

INTERIA.PL

Jeżeli zamierzamy opuścić rondo czwartą drogą wylotową (czyli jak mówią niektórzy kierowcy: "zawrócić na rondzie"), to prawy kierunkowskaz włączamy przed rozpoczęciem zmiany pasa ruchu na rondzie.

Jak zmieniać pasy ruchu na rondzie?

Jeżeli na rondzie zamierzamy zmienić pas ruchu, to obowiązują nas te same zasady jak na każdej innej drodze. Musimy więc oczywiście sygnalizować zamiar wykonania takiego manewru, a ponadto ustąpić pierwszeństwa pojazdowi poruszającego się pasem, na który zamierzamy wjechać.

INTERIA.PL

Jeżeli w tym samym momencie dwa pojazdy zmieniają na rondzie pasy ruchu, a ich kierowcy zamierzają wjechać na ten sam pas, to pierwszeństwo ma pojazd wjeżdżający na tenże pas z prawej strony.

Typowe błędy kierowców na rondach

Chcę wam jeszcze pokazać przykłady nieprawidłowych i denerwujących zachowań na rondzie związanych z używaniem kierunkowskazów.

INTERIA.PL

Kierowca czerwonego samochody wjechał na rondo, a ponieważ nie ma włączonego prawego kierunkowskazu, kierujący granatowym autem czeka, bo zakłada, że czerwone auto pojedzie dalej po obwiedni ronda.

INTERIA.PL

Tymczasem okazuje się, że czerwone auto skręca w pierwszą drogę wylotową, ale kierowcy nie chciało się włączyć prawego kierunkowskazu. Kierujący granatowym samochodem czekał więc niepotrzebnie. Nieużycie kierunkowskazu w takiej sytuacji to bardzo niekulturalne zachowanie.

INTERIA.PL

A tutaj odwrotna sytuacja - kierujący czerwonym autem za wcześnie włączył prawy kierunkowskaz. Sugerowało to, że będzie opuszczał rondo pierwszym wylotem.

INTERIA.PL

Kierowca granatowego samochodu wjechał więc na rondo i wówczas doszło do zderzenia, bo okazało się, że czerwone auto nie skręciło w pierwszą drogę wylotową, tylko pojechało dalej po obwiedni.

INTERIA.PL

Zwracam również waszą uwagę, że na rondach z sygnalizacją świetlną obowiązują takie zasady używania kierunkowskazów, jak na każdym innym zwykłym skrzyżowaniu. Skręcając zatem na takim rondzie w lewo powinniśmy użyć lewego kierunkowskazu, aby poinformować jadących za nami, że mogą zając np. do jazdy na wprost sąsiedni pas ruchu.

Tak jeździ nowa Dacia Bigster. W Polsce to murowany hitINTERIA.PL