Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach? Są dwie takie sytuacje

Od 1 czerwca 2021 roku piesi znajdujący się na pasach oraz ci, którzy na nie wchodzą, mają pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami. Są jednak sytuacje, w których kierowcy nie muszą ich przepuszczać i nie grozi im za to ani mandat. Wszystko zależy od infrastruktury - jeśli przejście dla pieszych rozdzielone jest wyspą lub ruch jest kierowany, to kwestia pierwszeństwa zmienia się.

Wysepka rozdziela przejścia na dwa osobne. A to zmienia zasady gry
Wysepka rozdziela przejścia na dwa osobne. A to zmienia zasady gryStanisław BielskiReporter

Wysokie mandaty i liczba punktów karnych (1500 zł i 15 punktów) za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się lub wchodzącemu na przejście doprowadza czasem do absurdalnych sytuacji - kierowcy zupełnie niepotrzebnie zatrzymują się przed przejściem, choć wcale nie mają takiego obowiązku. O jakich przypadkach mowa?

Ruch kierowany a pierwszeństwo pieszych

Ruch może być kierowany na przykład sygnalizacją świetlną lub przez policjanta. W tym drugim wypadku wskazania funkcjonariusze są nadrzędne względem nie tylko świateł, ale też znaków i kierowcy oraz piesi muszą bezwzględnie stosować się do wskazówek osoby kierującej ruchem. Często więc piesi muszą zaczekać na swoją kolej i nie mogą wchodzić na jezdnię, dopóki funkcjonariusz na to nie zezwoli. W przypadku ruchu kierowanego sygnalizacją sprawa jest jasna - pieszy może przekroczyć przejście dopiero wtedy, gdy będzie miał zielone światło na sygnalizatorze.

Przejście dla pieszych z wyspą

Kierowcy, widząc pieszego na przejściu z wyspą lub innego rodzaju tzw. azylem - często zatrzymują się przed pasami nawet wtedy, gdy pieszy znajduje się przed drugą częścią przejścia. Wg przepisów wcale nie muszą tego robić, bo, mówiąc obrazowo, przejście z wyspą pośrodku traktowane jest jako dwa oddzielne przejścia dla pieszych, zgodnie z tym, co czytamy w ustawie Prawo o ruchu drogowym:

Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.
Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym

Niektóre przejścia, często zlokalizowane na drogach dwujezdniowych z kilkoma pasami ruchu, wymagają kilkudziesięciu sekund, by je pokonać. Z tego względu kierowcy zatrzymujący się, by przepuścić pieszego znajdującego się na “pierwszym" przejściu niepotrzebne tamowaliby ruch. Oczywiście, gdy pieszy z wyspy będzie wchodził na drugie przejście, należy ustąpić mu pierwszeństwa.

Pieszy a tramwaj

Warto też pamiętać, że pieszy, który wchodzi na jezdnię zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność i w jednej sytuacji to on musi ustąpić pierwszeństwa - jak mówi ustawa Prawo o ruchu drogowym pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju. Piesi powinni też pamiętać, że zabrania się wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów:

  • bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
  • spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi
Forthing U-Tour - chiński luksus za 149 900 złINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas