Każdy kierowca może za 170 zł dostać nowe uprawnienia. Nie trzeba iść na kurs

Większość kierowców sądzi, że rozszerzenie uprawnień do kierowania, wymaga zapisywania się na kolejny kurs i wyrabianie kolejnej kategorii prawa jazdy. Tymczasem są od tej reguły wyjątki. Mając prawo jazdy kategorii B, możemy zapłacić 170 zł za dodatkowy egzamin i po jego zdaniu uzyskać dodatkowe uprawnienia.

Kierowcy z prawem jazdy kategorii B mogą w łatwy sposób uzyskać kod 96, rozszerzający ich uprawnienia
Kierowcy z prawem jazdy kategorii B mogą w łatwy sposób uzyskać kod 96, rozszerzający ich uprawnienia Arkadiusz ZiolekEast News

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii B?

Prawo jazdy kategorii B kojarzymy zwykle z samochodami osobowymi, ale lista pojazdów, które możemy prowadzić, jest znacznie dłuższa. Są na niej między innymi niektóre typy jednośladów, quadów czy ciągniki rolnicze. Mając prawo jazdy kategorii B możemy prowadzić również zespół pojazdów, czyli samochód z przyczepą. W tym konkretnie przypadku z przyczepą lekką, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg. Holowanie cięższej przyczepy jest także możliwe, ale po pierwsze musi ona posiadać hamulec najazdowy, a po drugie DMC takiego zestawu nie może przekraczać 3,5 tony.

Kierowcy muszą w obu przypadkach liczyć się z wyraźnymi ograniczeniami. Drugi wariant jest nieco bardziej liberalny, ale pamiętajmy, że cięższe przyczepy mogą ciągnąć tylko większe samochody, najlepiej z napędem na cztery koła. Idealnie sprawdzają się w tej roli duże SUVy, ale one z kolei same w sobie mają wysoką DMC, ograniczając DMC przyczepy, jaką możemy nimi ciągnąć.

Kod 96 do prawa jazdy kategorii B - co daje?

Rozwiązaniem tego problemu, przynajmniej częściowym, jest uzyskanie kodu 96. To jak rozszerza on uprawnienia kierowcy, reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 roku w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 24 maja 2016 r. poz. 702).

Zgodnie z tymi zapisami, kod 96 umożliwia ciągnięcie przyczepy innej niż lekka samochodem o DMC wynoszącym do 3,5 tony, pod warunkiem, że masa całego zestawu pojazdów nie przekracza 4,25 t. Oprócz tego trzeba spełnić jeszcze dwa dodatkowe warunki:

  • masa holowanej przyczepy nie przekracza rzeczywistej masy całkowitej samochodu,
  • stosunek dopuszczalnej masy pojazdu do dopuszczalnej masy przyczepy musi wynosić 1,33:1

Nadal nakłada to na kierowcę pewne ograniczenia, ale wielu osobom w zupełności wystarczy to, do ciągnięcia przyczepy kempingowej, czy przyczepy do transportu koni lub łodzi. Jeśli nie, to pozostaje wyrobienie kategorii B+E, dającej możliwość holowania przyczepy o DMC nawet 3,5 t, a cały zestaw może wtedy ważyć nawet 7 t.

Jak zdobyć kod 96 do prawa jazdy?

Żeby zdobyć uprawnienia oznaczone kodem 96 trzeba mieć prawo jazdy kategorii B, a tym samym ukończone 18 lat. Do uzyskania specjalnego kodu wystarczyć zdać praktyczny egzamin państwowy. W przeciwieństwie do kategorii B+E nie trzeba odbywać specjalnego kursu, który jest kosztowny. Niepotrzebny jest również egzamin teoretyczny.

Wystarczy podejść do egzaminu praktycznego, który kosztuje 170 złotych. To jedyny wydatek, który ponosi kierowca w celu uzyskania nowych uprawnień. Przed egzaminem warto jednak poćwiczyć manewrowanie z dużą przyczepą, żeby nie mieć problemów z zaliczeniem.

***

Moto Flesz - odcinek 54. O przyszłości Skody i wyprzedanym LamborghiniINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas