Kamizelkę musisz mieć, ale nie musisz nosić. O co chodzi w tym paradoksie?

Przepisy w niektórych państwach europejskich nakazują posiadanie kamizelki odblaskowej w samochodzie. Jednak często okazuje się, że wcale nie trzeba z niej korzystać, ponieważ nie grozi za to żaden mandat. Sprawdzamy, w jakim kraju funkcjonuje taki paradoks.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu, zgodnie z polskimi przepisami, obejmuje posiadanie tablic rejestracyjnych, gaśnicy oraz trójkąta ostrzegawczego. Jednak często można się spotkać z wymogiem posiadania kamizelki odblaskowej. Zwłaszcza, gdy podróżujemy za granicę. Jednym z krajów, gdzie obowiązują takie przepisy, są nasi zachodni sąsiedzi - Niemcy.

Kamizelka odblaskowa w samochodzie - kiedy obowiązuje?

Obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej na wyposażeniu samochodu został wprowadzony w Niemczech w 2014 roku. Dotyczy większości typów pojazdów: aut osobowych, dostawczych vanów, ciężarówek oraz autobusu. Motocykliści są zwolnieni z tego obowiązku. W pojeździe powinna się znaleźć jedna kamizelka, ale najlepiej, żeby każdy pasażer był wyposażony w takie rozwiązanie.

Reklama

Kamizelka odblaskowa w samochodzie - jakie musi spełniać normy?

W niemieckich przepisach można znaleźć nawet dokładne wymogi dotyczące kamizelki odblaskowej. Przede wszystkim powinna być w odblaskowych kolorach: czerwono-pomarańczowym lub pomarańczowym. Druga kwestia dotyczy zgodności z jedną z dwóch norm: IN EN 471:2003+A1:2007 lub EN ISO 20 471:2013.

Kamizelka odblaskowa w samochodzie - nie trzeba jej ubierać?

Okazuje się, że zgodnie z niemieckimi przepisami, kamizelkę trzeba posiadać, ale nie trzeba jej ubierać. Nawet w razie awarii, kolizji lub wypadku na drodze. Funkcjonariusze wezwani na miejsce zdarzenia mogą sprawdzić dokumenty pojazdów oraz ich wyposażenie. Zwrócą uwagę na apteczkę, trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę. Gdy zabraknie tej ostatniej, mogą wypisać mandat w wysokości 15 euro. Jeśli kamizelka będzie w bagażniku, a kierowca nie ubierze jej, nawet w sytuacji awaryjnej - nie dostanie mandatu.

Kamizelka odblaskowa w samochodzie - gdzie ją przechowywać?

Brak konsekwencji w przepisach został odnotowany przez ekspertów z niemieckich stowarzyszeń, takich jak ADAC i Dekra. Rekomendują oni, żeby przechowywać kamizelkę z zasięgu ręki, np. w schowku lub pod siedzeniem. Oprócz tego kamizelkę powinna ubierać każda osoba, która zdecyduje się opuścić kabinę samochodu, a na dworze panuje ciemność lub słaba widoczność.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kamizelka odblaskowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy