Reklama

Jaki jest termin ważności gaśnicy i czy za przeterminowaną grozi mandat?

Gaśnica samochodowa to przedmiot należący do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Wielu kierowców zapomina o tym, że gaśnica ma swój termin ważności.

Aktualnie obowiązujące przepisy wymagają, żeby na pokładzie samochodu znajdowały się tablice rejestracyjne, trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Ten ostatni przedmiot jest bardzo ważny, szczególnie latem, ponieważ z powodu fali upałów może dojść do pożaru samochodu. Sprawna gaśnica może pomóc w ratowaniu pojazdu, zanim strawi go ogień.

Jaka gaśnica w samochodzie?

Szczegółowe wymagania na temat gaśnicy samochodowej są opisane w przepisach. Pojazd powinien być wyposażony w gaśnicę typu ABC o wadze przynajmniej 1 kg. Klasa gaśnicy informuje, do jakich pożarów jest przystosowana. Klasa A oznacza materiały stałe takie jak drewno czy papier, klasa B tworzywa sztuczne i ciecze (w tym paliwa, oleje itp.), a klasa C - różne gazy.

Reklama

Eksperci sugerują, żeby w przypadku większego samochodu zainwestować w gaśnicę o większej pojemności, która zapewni dłuższą i skuteczniejszą pracę w razie pożaru.

Czy gaśnica samochodowa ma termin ważności?

Wielu kierowców o tym zapomina, ale gaśnica samochodowa ma swój termin ważności. Na świeżo zakupionej gaśnicy znajdziemy informację o dacie legalizacji i terminie przydatności. Wystarczy poszukać naklejki umieszczonej na butli. To gwarancja producenta, że urządzenie jest gotowe do użycia, a materiał znajdujący się w butli nie stracił swoich właściwości.

Standardowy okres legalizacji wynosi 2 lata. Warto pamiętać, że jest to termin biegnący od daty produkcji gaśnicy, a nie zakupu w sklepie. Po upływie terminu można wykonać przegląd, który przedłuża ważność o rok. Taka usługa kosztuje około 10-12 zł.

Ważna legalizacja gaśnicy samochodowej gwarantuje jej sprawność. W przypadku pojawienia się pożaru mamy pewność, że urządzenie zadziała poprawnie i pomoże w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się ognia. Po przekroczeniu terminu ważności producent nie gwarantuje już takiego efektu. Gaśnica z nieważną legalizacją powinna zostać poddana ponownemu badaniu lub wymieniona na nową.

Mandat za przeterminowaną gaśnicę?

Gaśnica samochodowa to obowiązkowy element wyposażenia określony w przepisach, a konkretnie art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przepis wskazuje na konieczność wyposażenia pojazdu w takie urządzenie, ale nie mówi nic na temat ważnej legalizacji.

Jeśli na wyposażeniu zabraknie gaśnicy, to pojazd nie przejdzie badania technicznego, a podczas kontroli drogowej kierowcy grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Jeśli termin legalizacji gaśnicy upłynął, nie ma żadnej podstawy prawnej, żeby otrzymać mandat z tego tytułu. Policjant nie może nawet zatrzymać dowodu rejestracyjnego. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandaty | gaśnica | kierowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy