Jaka jest hierarchia między znakami A-7 oraz B-20? Kluczowy błąd kierowców
Który znak jest ważniejszy - A-7 "ustąp pierwszeństwa" czy B-20 "stop"? Według wielu kierowców mają one łatwą do zinterpretowania hierarchię. Problem w tym, że intuicja kierujących rozmija się z brzmieniem przepisów.
Znak B-20, czyli “stop" oznacza dwie rzeczy: zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem oraz konieczność ustąpienia pierwszeństwa kierującym poruszającym się tą drogą. Z kolei znak A-7, czyli “ustąp pierwszeństwa", ostrzega przed koniecznością ustąpienia pierwszeństwa. Gdy dochodzi do przecinania się kierunków ruchu oba znaki nie decydują więc o tym, która droga ma większy priorytet - w ich wypadku chodzi wyłącznie o określenie sposobu zachowania kierowców, którzy widzą te znaki. W przypadku znaku B-20 kierowca, przed ustąpieniem pierwszeństwa i wjazdem na drogę główną musi doprowadzić pojazd do całkowitego zatrzymania, z kolei przed znakiem A-7 zatrzymywać się nie trzeba.
Na drodze ze znakiem “stop" kierowca przed wjazdem na drogę z pierwszeństwem musi więc całkowicie zatrzymać pojazd, niezależnie od tego, czy po tej drodze poruszają się pojazdy, którym musi ustąpić pierwszeństwa czy nie. Policjanci ochoczo kontrolują takie skrzyżowania, szczególnie, że od kilku lat mają do dyspozycji niewidzialną broń - drony z kamerą, która przesyła obraz do urządzenia zlokalizowanego wraz z patrolem kilkaset metrów dalej. Policjanci oglądają więc skrzyżowanie z większej odległości, a tych kierowców, którzy nie zatrzymali się przed znakiem B-20, dyscyplinują mandatem - ten wynosi 300 zł, a dodatkowo na konto kierowcy trafia osiem punktów karnych.
Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym? Czasem rozstrzygają gesty
Taki sam mandat (ale mniej punktów - pięć) grozi za nieustąpienie pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu podczas włączania się do ruchu - a więc w sytuacji, gdy kierujący nie zastosuje się do znaku A-7.
Gdy dochodzi do przecinania się kierunków ruchu zastosowanie ma tzw. zasada prawej ręki, a znaki A-7 i B-20 nie hierarchizują pierwszeństwa w danym miejscu, określają jedynie, czy kierowcy musi się zatrzymać przed znakiem czy nie.
Zgodnie z zapisem w ustawie Prawo o ruchu drogowym “Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo." Tej zasady nie stosuje się jedynie w przypadku pojazdów szynowych, bowiem mają one pierwszeństwo bez względu na to, z której strony nadjeżdżają. Warto wiedzieć, że te przepisy mają zastosowanie także w miejscach, które skrzyżowaniami nie są - a przypomnijmy, że skrzyżowanie to “część drogi będącą połączeniem dróg albo jezdni jednej drogi w jednym poziomie, z wyjątkiem połączenia drogi o nawierzchni twardej z drogą o nawierzchni gruntowej lub z drogą wewnętrzną".
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Wystarczy pamiętać o jednej zasadzie