Jaka jest dopuszczalna prędkość na drodze ekspresowej? To zależy od drogi
Drogi ekspresowe to te, które oznaczane są w Polsce literą S i numerem (na przykład S5, S79). Jest ich już w naszym kraju ponad 5 tys. km, a liczba nowych odcinków stale rośnie. Trzeba jednak pamiętać, że droga drodze nierówna - w przepisach znajdziemy bowiem kilka rodzajów dróg ekspresowych, a to oznacza także różne dopuszczalne prędkości.
W myśl przepisów zawartych w ustawie Prawo o ruchu drogowym droga ekspresowa to droga “przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca". Skrzyżowania na drogach ekspresowych są rzadkością i zazwyczaj występują w postaci węzłów drogowych z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami. Dojazd do drogi ekspresowej jest ograniczony. Zjazdy i wjazdy są możliwe tylko w wyznaczonych miejscach.
Na drogach ekspresowych obowiązują zakazy m.in. zawracania, zatrzymywania się i postoju (z wyjątkiem wyznaczonych miejsc), cofania, holowania (z wyjątkiem holowania na lawecie) oraz ruchu pieszych, rowerzystów, motorowerów, ciągników rolniczych i pojazdów zaprzęgowych. W razie awarii auta na drodze ekspresowej należy usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych kierowców ustawiając trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów za pojazdem.
Droga ekspresowa może mieć jedną lub dwie jezdnie, z jednym lub dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Od typu drogi ekspresowej zależy maksymalna dopuszczalna prędkość, którą mogą oczywiście zmienić znaki, na przykład na odcinkach, które przebiegają w pobliżu miast.
Powszechny pogląd jest taki, że na drodze ekspresowej można rozpędzić się maksymalnie do 120 km/h - i faktycznie, takie ograniczenie obowiązuje na drogach ekspresowych dwujezdniowych (czyli tam, gdzie jezdnie oddzielone są od siebie na przykład barierkami czy pasem zieleni). Występują jednak także “eski" jednojezdniowe oraz dwujezdniowe z co najmniej dwoma pasami przeznaczonymi dla każdego kierunku ruchu. W takich miejscach maksymalna dopuszczalna prędkość to 100 km/h.
Należy pamiętać, że chwila nieuwagi i przekroczenie prędkości o ponad 21 km/h na odcinku z limitem 100 km/h może skutkować mandatem oraz punktami karnymi - w tym przypadku 300 zł i pięć punktów. Gdy prędkość zostanie przekroczona o więcej niż 30 km/h, kara jest już wyższa - mandat wynosi 800 zł (przy recydywie 1600 zł) oraz dziewięć punktów karnych.
Limity prędkości 100 i 120 km/h dotyczą pojazdów o DMC do 3,5 tony. Dla ciężarówek przepisy przewidują maksymalną prędkość 80 km/h na drogach ekspresowych, natomiast autobusy mogą poruszać się z prędkością do 100 km/h.