Jak się wyprzedza? Manewr wyprzedzania ma jasne zasady

Wielu kierowców ma problemy z wyprzedzaniem — zarówno w terenie zabudowanym, jak i na autostradach. Dlaczego? Bardzo ważna jest tutaj znajomość przepisów drogowych. To one regulują sytuacje, w których manewr wyprzedzania jest dozwolony lub zabroniony. A wymijanie na zakazie może spotkać się z poważną karą — zarówno finansową, jak i w postaci punktów karnych. Co musisz wiedzieć o wyprzedzaniu?

Co to jest wyprzedzanie?

Zgodnie z ogólną definicją, jest to manewr wykonywany na drodze, w trakcie którego jeden uczestnik ruchu przejeżdża obok drugiego, jadąc w tym samym kierunku. Kończy się w momencie, gdy wyprzedzający pojazd znajdzie się przed pojazdem wyprzedzanym.

Cały manewr można podzielić na trzy etapy:

Reklama
  1. Przygotowanie do wyprzedzania - wówczas kierowca musi ocenić, czy wykonanie manewru będzie możliwe i bezpieczne.
  2. Wyprzedzanie - przyspieszenie i minięcie drugiego pojazdu z jego lewej strony (w wyjątkowych sytuacjach z prawej).
  3. Powrót na swój pas - następuje po upewnieniu się, że odległość od wyprzedzanego pojazdu jest wystarczająca.

Jakie są zasady wyprzedzania?

Wyprzedzanie na drodze to manewr, który wymaga skupienia i pewności co do podejmowanych decyzji. Przede wszystkim jednak należy wówczas pamiętać o zasadach ruchu drogowego, które obowiązują wszystkich, którzy znajdują się na drodze.

Przygotowanie do wyprzedzania

Najważniejsza część manewru tak naprawdę odbywa się jeszcze przed samym jego rozpoczęciem. Pamiętajmy, by nie podejmować pochopnych decyzji! Kierowca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje jak i innych uczestników ruchu drogowego. Refleks i szybkość działania są ważne, ale cierpliwość bywa jeszcze ważniejsza. Lepiej dojechać do celu odrobinę później, niż nie dojechać wcale.

Sprawdzenie otoczenia

Przed wyprzedzaniem należy sprawdzić otoczenie. Kluczowe znaczenie ma widoczność - to od niej należy uzależnić dokładne miejsce i moment rozpoczęcia manewru. Nie należy robić tego w przypadku, gdy nie ma się przed sobą wystarczająco długiego i pustego odcinka drogi. Jeśli z naprzeciwka nadjeżdża pojazd, a odległość między autami jest jeszcze duża, należy trafnie ocenić, czy możliwe będzie bezpieczne wyminięcie pojazdu.

Zachowaj odstęp

Jednym z częściej popełnianych przez kierowców błędów jest zbytnie zbliżenie się do wyprzedzanego pojazdu. Nie zachowując odpowiedniej odległości, nie tylko stwarza się ryzyko stłuczki w razie jego nagłego hamowania, ale też znacznie ogranicza pole widzenia. To zaś utrudnia ocenę sytuacji na szosie.

Gdzie można wyprzedzać?

Wielu kierowców zastanawia się, gdzie dokładnie można wyprzedzać. Warto pamiętać, że wyprzedzanie nie musi być połączone ze zmianą pasa ruchu. Może odbywać się na dwóch lub trzech pasach jezdni w tym samym kierunku, np. przed przejściem dla pieszych.

Wyprzedzać można przede wszystkim:

  • na autostradach,
  • na drogach szybkiego ruchu, 
  • na drogach z kilkoma pasami w tym samym kierunku jezdnym,
  • na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym - rondzie,
  • na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną oraz ruchem kierowanym, np. przez policjanta,
  • na przejściu dla pieszych z sygnalizacją świetlną lub gdy ruchem kieruje policjant.

Podczas wyprzedzania należy zachować szczególną ostrożność. Prawidłowe oszacowanie odległości, prędkości oraz możliwości samochodu jest kluczowe dla powodzenia całego manewru.

W jakich miejscach nie można wyprzedzać?

Przede wszystkim na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, ale nie dotyczy to przejść z sygnalizacją świetlną. W terenie zabudowanym nie można również wyprzedzać pojazdu uprzywilejowanego.

Warto również pamiętać o tym, że wyprzedzanie pojazdów silnikowych zabronione jest na wzniesieniach, przed ich wierzchołkiem, na skrzyżowaniach i na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi B-25. 

Jeśli na drodze znajduje się poziome oznakowanie z linią ciągłą o oznaczeniu P-2, manewr wyprzedzania także nie może zostać legalnie przeprowadzony. Warto podkreślić, że sytuacja ta dotyczy także awaryjnego, żółtego oznakowania, z którym spotykamy się np. podczas remontów dróg.

Z której strony można wyprzedzać?

Wyprzedzać z prawej strony można na drogach jednokierunkowych niezależnie od tego, ile ma pasów ruchu. Ich liczba jest istotna w przypadku dróg dwukierunkowych - wtedy wyprzedzanie z prawej strony dopuszczalne jest, gdy jezdnia posiada minimum 2 pasy ruchu w jedną stronę w obszarze zabudowanym i minimum 3 poza nim. 

Kierujący pojazdem jest obowiązany przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu. Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia wykonanie takiego manewru lub ten odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

Zgodnie z nowelizacją przepisów Kodeksu Drogowego, od 17 września 2022 roku obowiązują bardziej rygorystyczne kary za nieprawidłowo przeprowadzony manewr wyprzedzania. Za wymijanie na przejściu dla pieszych lub na przejeździe rowerowym jednorazowo można otrzymać aż 15 punktów karnych. Wykroczenie jest także zagrożone mandatem w kwocie do 1500 złotych.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama