Czy można wyprzedzać z prawej strony? Przepisy są jasne
Wyprzedzanie z prawej strony zazwyczaj budzi wiele kontrowersji wśród kierowców, nawet tych doświadczonych i z wieloletnim stażem. Kiedy wyprzedzanie po prawej stronie innego pojazdu jest dozwolone, a kiedy kategorycznie zabronione? Dowiesz się tego z lektury tego tekstu!
Spis treści:
Kiedy można wyprzedzać z prawej strony?
Na wstępie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym polega samo wyprzedzanie. Jest to manewr, w którego trakcie jeden uczestnik ruchu przejeżdża obok drugiego, jadącego w tym samym kierunku. Kończy się on w momencie, gdy wyprzedzający pojazd znajdzie się przed tym wyprzedzanym.
Często proces wyprzedzania sprawia problemy nawet najbardziej doświadczonym kierowcom. Dlaczego? Wszystko przez niejasne lub nieoczywiste zapisy w Kodeksie Drogowym. Wielu kierowców ma problem z odróżnieniem sytuacji, w których może wyprzedzać z prawej strony, od tych, kiedy jest to zabronione.
Ustawa o Ruchu Drogowym jasno mówi, że z prawej strony można wymijać pojazdy szynowe. W ten sam sposób można wyprzedzić też inny pojazd, jeśli ten porusza się po jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu lub po drodze złożonej z dwóch, lub więcej jezdni jednokierunkowych. Każda z nich powinna być przeznaczona dla przeciwnego kierunku ruchu. Mowa tutaj np. o autostradach, czy drogach ekspresowych. Szosy te muszą być rozdzielone.
Dodatkowo wyprzedzanie z prawej strony jest możliwe na jezdni dwukierunkowej na terenie zabudowanym, jeśli droga posiada wyznaczone minimum dwa pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku. Sytuacja taka jest również dozwolona poza obszarem zabudowanym, jeżeli wyznaczono na jezdni minimum trzy takie pasy. Samo wyprzedzanie powinno zostać przeprowadzone w sposób bezpieczny. Widoczność musi być odpowiednia, by wykonać ten manewr szybko i skutecznie.
Kiedy wyprzedzanie z prawej strony jest zabronione?
Wyprzedzanie z prawej strony jest kategorycznie zabronione m.in. na pasach dla pieszych. Za tego typu wykroczenie przewidziany został mandat w wysokości 1500 złotych. Prawo o Ruchu Drogowym przewiduje jednak w tej kwestii wyjątek. Jeśli jest to przejście kierowane przez sygnalizację świetlną lub funkcjonariusza kontrolującego ruch, taki manewr jest jak najbardziej zgodny z literą prawa. Ta sama zasada dotyczy przejazdów dla rowerzystów.
Warto również pamiętać o tym, że bezwzględnie zabrania się wyprzedzania z prawej strony na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym oraz na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania, na którym ruch jest kierowany za pomocą sygnalizacji świetlnej lub przez osobę do tego uprawnioną. Nie można wyprzedzać na prawym pasie tuż przed wierzchołkiem wzniesienia oraz w miejscach, gdzie zakazuje tego oznakowanie pionowe.
Zakaz obowiązuje też:
- przed i na przejeździe kolejowym,
- kiedy kierowca sygnalizuje manewr zmiany pasa na ten z prawej strony,
- mijania “na drugiego", za innym autem, które wykonało taki manewr,
- przy złej widoczności.
Przed rozpoczęciem wyprzedzania należy zredukować bieg, włączyć kierunkowskaz i jeszcze raz upewnić się, czy można bezpiecznie i szybko wykonać taki manewr. Od tego, w jaki sposób wyprzedzimy inny pojazd, zależy bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
***