Jak działa tymczasowe prawo jazdy? Popełnisz błąd, to staniesz przed sądem
W 2023 roku wprowadzono wreszcie cyfrowe wersje dokumentu prawa jazdy, w tym prawa jazdy tymczasowego. W ten sposób wypełniono próżnię, która powstaje, gdy świeżo upieczony kierowca oczekuje na fizyczną wersję dokumentu. Dzięki tymczasowemu dokumentowi prawa jazdy może pojechać autem od razu po otrzymaniu pozytywnego wyniku egzaminu. Trzeba jednak pamiętać, że kluczowe znaczenie ma słowo “tymczasowe” - o czym przekonał się 18-letni kierowca z Gniezna.
Świeżo upieczony kierowca został zatrzymany za znaczne przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Jednak zamiast mandatu, punktów karnych i zatrzymania prawa jazdy jego sprawa będzie miała finał w sądzie. Dlaczego? Z uwagi na to, że posługiwał się tymczasowym prawem jazdy 30 dni od zdania egzaminu. W takim wypadku kierowca traktowany jest jak osoba bez uprawnień. Takie zachowanie jest traktowane jako wykroczenie, za które grozi areszt, ograniczenie wolności albo grzywna nie niższa niż 1,5 tys. zł, a także orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak działa tymczasowe prawo jazdy, kto może je otrzymać i jak z niego korzystać.
Tymczasowe prawo jazdy pojawia się w aplikacji mObywatel 2.0 niedługo po zdanym egzaminie. Zwykle trzeba poczekać aż informacja o tym, że egzamin przebiegł pomyślnie trafi z ośrodka ruchu drogowego to Centralnej Ewidencji Kierowców. Aby skorzystać z dokumentu w przypadku kategorii B, trzeba mieć ukończone 18 lat. Tymczasowe prawo jazdy jest dostępne dla większości kategorii:
- B
- B1
- A
- A1
- A2
- AM
- B+E
- T
Dzięki usłudze mPrawo Jazdy kierowcy mogą legalnie prowadzić samochód do momentu, kiedy otrzymają fizyczny dokument prawa jazdy. Tego oczywiście nie trzeba mieć przy sobie, ale ważne, by odpowiednia informacja została dodana do elektronicznej bazy CEK. Na wyrobienie fizycznego dokumentu kierowca ma 30 dni od momentu zdania egzaminu i tylko przez ten okres tymczasowe prawo jazdy pozwala na prowadzenie samochodu. Ważną zasadą jest też ta, że tymczasowe prawo jazdy mogą otrzymać tylko kierowcy, którzy zdawali egzamin po raz pierwszy. Co istotne, tymczasowe prawo jazdy jest ważne wyłącznie na terenie Polski.
Inne przydatne funkcje aplikacji mObywatel, z których mogą korzystać kierowcy to, poza elektroniczną wersją prawa jazdy, możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych, statusu opłacenia mandatów czy informacje o naszym pojeździe (ważność polisy ubezpieczenia, badania technicznego). W aplikacji można też sprawdzić historię pojazdu posiadając jego numery rejestracyjne oraz VIN. W zakładce “Moje pojazdy" możemy również dowiedzieć się, jaką normę emisji spalin spełnia nasz samochód, co w przyszłości nie będzie bez znaczenia, gdy powstaną kolejne Strefy Czystego Transportu (obecnie funkcjonuje tylko jedna w Warszawie).