Ile kosztuje odholowanie auta w 2025 roku?

Odholowanie auta to zwykle rezultat nieprawidłowego parkowania, ale też czasem jego złego stanu technicznego. Maksymalne stawki za odholowanie pojazdu, a także za “pobyt” auta na policyjnym parkingu są określone urzędowo i co roku rosną. Nie inaczej było w tym roku - kierowcy, których auta zostaną odholowane będą musieli za to słono zapłacić.

Ile kosztuje odholowanie auta w 2025 roku?
Ile kosztuje odholowanie auta w 2025 roku?Szymon Blik/ReporterEast News

Mandat za nieprawidłowe parkowanie? 100 zł i jeden punkt karny. Koszt odholowania auta? Nawet siedmiokrotnie wyższy, a do niego doliczyć trzeba opłatę postojową, gdy samochód trafia na policyjny parking. Warto zatem w tym roku zachować czujność przy parkowaniu.

Odholowanie auta - kiedy to możliwe?

Najczęściej do odholowania auta dochodzi na skutek nieprawidłowego parkowania - zlekceważenie znaku zakaz zatrzymywaniu się i postoju, zwłaszcza, gdy towarzyszy mu tabliczka T-24 (to ta z symbolem odholowywanego auta) to niemal pewny mandat i koszty związane z odholowaniem pojazdu. Straż miejska lub policja mogą wezwać lawetę także wówczas, gdy samochód blokuje drogę przeciwpożarową czy kierowca zlekceważył znaki dotyczące parkowania w dni parzyste/nieparzyste.

Pojazd zaparkowany na miejscu dla osób z niepełnosprawnością bez ważnej karty parkingowej także z dużą dozą pewności zostanie odholowany. Ta sama zasada dotyczy samochodów, których stan techniczny stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa, może zniszczyć nawierzchnię drogi lub szkodzi środowisku.

Policja zleca usunięcie również pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 2,5 tony, które zaparkowano na chodniku. Przepis ten wprowadzono, by chronić nawierzchnię przed uszkodzeniem przez ciężkie pojazdy. Na ten przepis muszą uważać zwłaszcza kierowcy dużych SUV-ów, aut dostawczych czy pojazdów elektrycznych.

Odholowanie może nastąpić także w sytuacjach związanych bezpośrednio z kierowcą - gdy prowadził pojazd pod wpływem alkoholu lub bez uprawnień, a nie ma możliwości przekazania samochodu innej osobie. Dodatkowo, gdy policjant stwierdzi brak ubezpieczenia lub usterki techniczne zagrażające bezpieczeństwu ruchu, zakaże dalszej jazdy. W takiej sytuacji właściciel będzie zmuszony wezwać lawetę, by usunąć pojazd z drogi.

Stawki za odholowanie pojazdu w 2025 roku

Nie wszyscy wiedzą, ale straż miejska czy policja może zlecić odholowanie nie tylko samochodów osobowych, ale też rowerów, skuterów czy hulajnóg elektrycznych. Koszty odholowania i przechowywania pojazdów zależą od ich rodzaju i masy. Dla najmniejszych środków transportu, jak właśnie rowery, motorowery, hulajnogi elektryczne czy urządzenia transportu osobistego, opłata za odholowanie wynosi 171 złotych, a dobowa stawka za przechowywanie to 33 złote.

Wyższe koszty dotyczą motocykli - ich usunięcie kosztuje 333 złote, a każda doba przechowywania na parkingu to wydatek 45 złotych. W przypadku samochodów osobowych i innych pojazdów o masie do 3,5 tony właściciel musi zapłacić 716 złotych za odholowanie oraz 62 złote za każdą dobę postoju.

Dla cięższych pojazdów opłaty wzrastają wraz z masą pojazdu. Usunięcie pojazdu o masie 3,5-7,5 tony kosztuje 895 złotych, dla pojazdów 7,5-16 ton opłata wynosi 1264 złote, a dla najcięższych powyżej 16 ton - 1862 złote.

Najwyższe stawki obowiązują przy pojazdach przewożących materiały niebezpieczne. W ich przypadku odholowanie kosztuje 2265 złotych, a każda doba przechowywania wiąże się z opłatą 298 złotych.

Są to maksymalne stawki, w zależności od miasta mogą się różnić nieznacznie na korzyść kierowcy. Obowiązuje one od 1 stycznia 2025 roku. Dla porównania, w zeszłym roku maksymalna stawka za odholowanie auta osobowego wynosiła 697 zł (rok wcześniej - 606 zł). Widać więc, że rosną one dość znacząco.

Test wideo Renault Rafale. Duży SUV, a pali mniej niż 5 l/100 kmAdam MajcherekINTERIA.PL