Reklama

I się zaczęło. Odrobina deszczu i kierowcy znów nadużywają tego przycisku

Kierowcy nadużywają świateł przeciwmgłowych - taki wniosek można wysnuć właściwie każdy deszczowy dzień.

Wielu kierowców nie potrafi używać świateł przeciwmgłowych zgodnie z przeznaczeniem. W niektórych przypadkach mogą dostać za to mandat. Sprawdzamy, kiedy można korzystać z dodatkowego oświetlenia.

Kiedy włączyć tylne światła przeciwmgłowe?

Tylne lampy przeciwmgłowe należą do obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu. Pełnią rolę sygnalizatora zwiększając widoczność pojazdu w trudnych warunkach atmosferycznych. Mają znacznie większą moc świecenia niż zwykłe lampy pozycyjne, dlatego można je stosować wyłącznie w określonych warunkach.

Możliwość używania świateł przeciwmgłowych reguluje art. 30 Prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, tylne światła przeciwmgłowe można włączyć, gdy widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jest mniejsza niż 50 metrów. Powodem ograniczenia widoczności może być mgła, opady deszczu lub opady śniegu oraz inne niekorzystne warunki atmosferyczne.

Reklama

Przepisy wyraźnie zaznaczają, że w przypadku poprawy widoczności tylne światła przeciwmgłowe należy natychmiast wyłączyć. Jest to bardzo ważne, ponieważ jadący za nami kierowcy mogą być oślepiani przez intensywne, czerwone oświetlenie.

Kiedy włączyć przednie światła przeciwmgłowe?

Nie każdy samochód jest wyposażony w przednie światła przeciwmgłowe. Jeśli takie oświetlenie znajduje się na wyposażeniu pojazdu, to zgodnie z przepisami powinniśmy ich używać razem ze światłami mijania, gdy na drodze panują warunki zmniejszonej przejrzystości powietrza. Powodem może być mgła, mocne opady deszczu, śniegu, a także dym lub smog.

Przepisy umożliwiają używanie przednich świateł przeciwmgłowych w warunkach normalnej przejrzystości powietrza - od zmierzchu do świtu - na krętej drodze oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi.

Decyzja o tym, czy używać przednich świateł przeciwmgłowych zależy wyłącznie od kierowcy. W trudnych warunkach kierowca nie powinien wahać się przed użyciem dodatkowego oświetlenia.

Jaki mandat za niewłaściwe używanie świateł przeciwmgłowych?

Niewłaściwe korzystanie ze świateł jest karane mandatem. Mowa o sytuacji, gdy kierowca nadużywa tylnych świateł przeciwmgłowych pomimo widoczności na drodze wynoszącej 50 lub więcej metrów. Za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości 100 złotych.

Naruszenie dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych jest równoznaczne z mandatem w wysokości 100 złotych. W obu przypadkach należy jeszcze doliczyć 2 punkty karne.

Warto pamiętać również o konieczności użycia przednich świateł przeciwmgłowych podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności. Za takie wykroczenie przewidziano karę w wysokości od 150 do 300 złotych oraz 3 punkty karne.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy