Gdzie można wyprzedzać w terenie zabudowanym, a gdzie jest to zabronione?

Nie brakuje kierowców, którzy zastanawiają się nad tym, czy wyprzedzanie w terenie zabudowanym jest dozwolone. A jeśli tak, to kiedy. Istnieje kilka wyjątków, które dopuszcza tu Kodeks Drogowy, jednak prawo nie jest w tych kwestiach jednoznaczne, a takie zdarzenia mogą być różnie interpretowane. Zatem, kiedy wolno wyprzedzać w terenie zabudowanym?

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jest absolutnie zabronione. Chyba, że ruch sterowany jest sygnalizacją świetlną
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jest absolutnie zabronione. Chyba, że ruch sterowany jest sygnalizacją świetlnąStanisław BielskiReporter

Kiedy wyprzedzanie w terenie zabudowanym jest możliwe?

To prawda, że wyprzedzanie, zwłaszcza na drogach pozamiejskich mających po jednym pasie ruchu w każdą stronę, to manewr ryzykowny i należy w miarę możliwości wykonywać go sprawnie, by móc szybko wrócić na swój pas.

Czy można przekroczyć prędkość podczas wyprzedzania?

Nie jest jednak prawdą, że w czasie manewru wyprzedzania kierowca ma prawo, choćby chwilowo, przekroczyć dozwoloną prędkości w danym obszarze. Prawo o ruchu drogowym nie uwzględnia sytuacji, w której możliwe byłoby łamanie limitów prędkości podczas wyprzedzania.

Odpowiadając więc na ten przepis, możliwe jest wyprzedzanie w terenie zabudowanym na linii ciągłej, nie przekraczając jednocześnie limitu prędkości określonego dla danego obszaru, np. 50 km/h. Według ustawy Prawo o Ruchu Drogowym nie wolno również wyprzedzać na przejściu dla pieszych.

Jeśli jednak jest to przejście z sygnalizacją świetlną, wówczas manewr taki jest dozwolony. Jeśli kierowca zbliża się do przejścia bez świateł, to wyprzedzać ani na tym przejściu, ani bezpośrednio przed nim mu nie wolno. Konsekwencje za ten błąd są dość dotkliwe - 1500 zł mandatu i aż 10 punktów karnych.

Kogo można wyprzedzić na zakazie wyprzedzania?

Znak mówiący o zakazie wyprzedzania kategorycznie zabrania kierowcom pojazdów silnikowych wyprzedzanie innych pojazdów silnikowych wielośladowych. Warto jednak wiedzieć, że pomimo tego, auto osobowe może wyprzedzić np. motorower oraz inne pojazdy jednośladowe. Dlaczego?

Krótko mówiąc, dobrze znany znak zakazu wyprzedzania dotyczy jedynie napędzanych mechanicznie pojazdów, które mogą osiągnąć prędkość maksymalną przekraczającą 25 km/h. Natomiast nie obowiązuje kierowców motorowerów, pojazdów szynowych, zaprzęgowych i rowerów. Wymienione pojazdy można wyprzedzać również za znakiem zakazu wyprzedzania: B-25. Gdzie nie można wyprzedzać w terenie zabudowanym? Wyprzedzania pojazdów silnikowych, według Prawa o Ruchu Drogowym, zabrania się na wzniesieniach, przed ich wierzchołkiem, na skrzyżowaniach i na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi. Te zakazy nie obowiązują jednak na drodze jednokierunkowej i na szosie dwukierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że wyprzedzający nie przekracza linii ciągłej, oddzielającej pasy o przeciwnych kierunkach.

Warto pamiętać też o tym, że w terenie zabudowanym zakazane jest wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego, czyli m.in.:

  • jednostek straży pożarnej,
  • pojazdów ZRM (zespołu ratownictwa medycznego),
  • policji,
  • ratownictwa chemicznego,
  • Straży Granicznej,
  • Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
  • Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Kiedy można wyprzedzać z prawej strony?

Z kolei dość kontrowersyjne i niejednoznaczne w przepisach jest wyprzedzanie z prawej strony. Dopuszcza się je wtedy, gdy wyprzedzany samochód skręca w lewo na skrzyżowaniu pod warunkiem, że pozwala na to szerokość jezdni.

Można taki manewr przeprowadzić również na drodze jednokierunkowej oraz dwukierunkowej, jeżeli na jezdni są co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub gdy na drodze dwujezdniowej są co najmniej dwa pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku.

Kiedy nie można wyprzedzać poza terenem zabudowanym?

Wyprzedzanie poza terenem zabudowanym jest kategorycznie zabronione w sytuacji, gdy na drodze namalowana jest linia ciągła. Przepisy zabraniają również wyprzedzania z prawej strony, gdy pasy ruchu nie są wyznaczone.

Oprócz tego, wyprzedzanie z prawej strony jest zabronione:

  • na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym,
  • na skrzyżowaniu, z wyjątkiem tego z sygnalizacją świetlną;
  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
  • na przejeździe kolejowym lub tramwajowym. 

***

"Wydarzenia": Nowe wysokości mandatów drogowych i wyższa ilość punktów karnychPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas