Reklama

Czym różni się znak C-12 od A-8? Tylko pozornie oznaczają to samo

Wielu ekspertów od bezpiecznej jazdy uważa, że w polskich przepisach występuje zbyt wiele znaków, a do tego czasami oznaczają mniej więcej to samo. W pierwszej chwili znaki A-8 i C-12 mogłyby wpaść do tej grupy. Warto poznać różnice, jakie dzielą.

Znak A-8 oznacza "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" natomiast C-12 sygnalizuje "ruch okrężny. Oba znaki w zasadzie przekazują tę samą informację - za chwile przed kierowcą pojawi się rondo. Dlaczego ustawodawca postanowił wprowadzić do przepisów dwa tak bardzo podobne znaki?

Co oznacza znak C-12?

Nie jest to błąd, a bardzo dyskretna różnica w znaczeniu. Znak C-12 mówiący o "ruchu okrężnym" stosuje się w przypadku skrzyżowań, w których wszystkie wjazdy mają tożsame znaczenie. Mogą być zatem uzupełnione znakiem A-7 "ustąp pierwszeństwa", ale nie muszą. W takim przypadku nie może być wskazane pierwszeństwo dla jednego z kierunków wjazdu.

Reklama

Znak C-12 stawia się w odległości do 25 metrów przed skrzyżowaniem. To sugeruje, że występuje w miejscach, gdzie obowiązuje ruch miejski, a limity prędkości nie są zbyt wysokie.

Co oznacza znak A-8?

Znak A-8 "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" stosuje się przede wszystkim na rondach znajdujących się poza obszarem zabudowanym. W niektórych sytuacjach znak może się również pojawić w obszarze zabudowanym.

Pod warunkiem, że rondo znajduje się w ciągu drogi, która miała pierwszeństwo przejazdu lub przez centralną część wyspy przebiega torowisko. Dlatego zadaniem takiego znaku jest ostrzeżenie kierowcy o zmianie sytuacji.

Różnice między znakami A-8 i C-12 dotyczą mandatów

Pomiędzy tymi dwoma znakami występują niewielkie różnice, czego nie można powiedzieć o mandatach. Zgodnie z nowym taryfikatorem, grzywna za niestosowanie się do znaku C-12 wynosi 250 zł, a do tego trzeba jeszcze doliczyć 5 punktów karnych. Ostrzegawczy charakter znaku A-8 powoduje, że ignorowanie tej tablicy może prowadzić do stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. To z kolei wiąże się z mandatem w wysokości 1000 zł i 6 punktami karnymi.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rondo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy