Czym różni się zakaz wjazdu od zakazu ruchu? Bo łączy je mandat - 500 zł

Bez znajomości tych znaków żaden kierowca nie powinien wyjeżdżać na ulicę. Sprawdzamy, czy zakaz ruchu w obu kierunkach (B-1) i zakaz wjazdu (B-2) dotyczą tego samego oraz co grozi za niedostosowanie się do tych zakazów.

Znak B-1 i B-2 - jak wyglądają?

Znak B-1 oznacza zakaz ruchu w obu kierunkach. Ma kształt koła z czerwoną obręczą i białym tłem. Znak B-2 oznacza zakaz wjazdu i również ma kształt koła. Oprócz tego wyróżnia się poziomą, białą kreską kontrastującą z czerwonym tłem.

Mimo wszystko wielu kierowców ma problemy z prawidłowym rozpoznawaniem znaczenia obu znaków. W dalszej części tekstu wyjaśniamy, czym różni się znak zakazu ruchu od zakazu wjazdu.

Czym różni się znak B-1 od B-2?

Znak B-1 (zakaz ruchu) stosuje się w celu zamknięcia drogi dla ruchu wszelkich pojazdów w obu kierunkach. Bardzo często pod znakiem pojawia się tabliczka uzupełniająca, która może czasowo ograniczać działanie znaku lub wyłączać pewne grupy pojazdów z tego obowiązku.

Reklama

Znak B-1 może się pojawić w miejscach, gdzie są prowadzone roboty na pasie drogowym, występuje zły stan techniczny drogi, który zagraża bezpieczeństwu ruchu lub przeznaczenie drogi służy do innych celów niż ruch pojazdów.

Znak B-2 sygnalizuje zakaz wjazdu pojazdów na drogę lub jezdnię. Obowiązuje wyłącznie od strony jego umieszczenia. Zakaz nie dotyczy tylko kierowców samochodów, motocykli czy skuterów. W szerokim zastosowaniu obowiązuje również kolumn pieszych, a także jeźdźców i poganiaczy.

Znak B-2 stosuje się w sytuacjach, gdy jest potrzeba zamknięcia wjazdu na drogę dwukierunkową z jednej strony, a także na drogach o dwóch jezdniach jednokierunkowych, jeśli szerokość pasa, który dzieli jezdnie, jest większa niż 6 metrów (znak umieszcza się przy lewej jezdni, również w miejscach do zawracania).

Może się pojawić w miejscach, w których ustalono tylko wyjazd z obiektu przydrożnego, np. parkingu czy stacji benzynowej. W obiektach zajmujących znaczną powierzchnię znak można umieścić również dla wskazania, że wyjazd z obiektu, w miejscu wjazdu do niego, jest zabroniony. Zakaz wjazdu może być użyty na wysepkach kanalizujących ruch, jeżeli nie można umieścić znaku C-9 (nakaz jazdy z prawej strony znaku).

Znak B-1 i B-2 - jaki mandat za złamanie zakazu?

Taryfikator mandatów w obu przypadkach jest bezlitosny. Za niestosowanie się do znaków B-1 i B-2 można otrzymać mandat karny w wysokości do 500 złotych i 5 punktów karnych. To jednak nie koniec problemów.

Czasami mandat może być większy, gdy kierowca umyślnie zignoruje znak zakazu ruchu w obu kierunkach i wywoła dodatkowe niebezpieczeństwo wśród innych uczestników ruchu lub dopuści się do innego wykroczenia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe | mandaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy