Czym różni się autostrada od drogi ekspresowej?

Autostrady i drogi ekspresowe mają jeden wspólny cel - pozwalają na stosunkowo szybkie przemieszczanie się. Jednak nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że różni je całkiem sporo. Sprawdzamy, czym różni się autostrada od „ekspresówki”.

Między autostradą i drogą ekspresową są pewne istotne różnice
Między autostradą i drogą ekspresową są pewne istotne różniceTomasz KudalaReporter

W Polsce nie ma zbyt wielu autostrad, ale od kilku lat sukcesywnie wzrasta liczba dróg ekspresowych. Często te dwa rodzaje dróg szybkiego ruchu są wrzucane przez kierowców do jednego worka. Warto wiedzieć, że autostrada i droga ekspresowa mają inne oznaczenia, parametry, a do tego obowiązują na nich trochę inne przepisy. Poniżej przyglądamy się różnicom.

Liczba pasów ruchu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami autostrada to droga dwujezdniowa o co najmniej dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Na takiej drodze jezdnie prowadzące ruch w przeciwnych kierunkach muszą być od siebie oddzielone. Co ciekawe, w przypadku dróg ekspresowych nie ma takiego wymogu. Do tego liczba pasów ruchu może się różnić.

Czasami zdarza się, że z kierowcy mogą korzystać z dwóch pasów ruchów w każdą stronę, ale występują takie odcinki, gdzie występują dwa pasy w jednym kierunku, a po drugiej stronie tylko jeden. Istnieją również "ekspresówki", które mają tylko po jednym pasie ruchu w daną stronę.

Różna szerokość pasa ruchu

W zależności od standardu drogi obowiązuje również inna szerokość pasa ruchu. W przypadku nowych autostrad pojawiających się na mapie szerokość powinna wynosić 3,75 m. Na starszych odcinkach zdarza się, że pasy ruchu są węższe i mają tylko 3,5 metra. Właśnie tyle jest wymagane w przypadku drogi ekspresowej.

Różnice dotyczą także pasa awaryjnego - na autostradzie ma 3 metry szerokości, a na drodze ekspresowej 2,5 metra. Pobocze powinno mieć kolejno 1,25 m i 75 cm szerokości.

Skrzyżowania i zjazdy

Ważną cechą autostrad jest brak jednopoziomowych skrzyżowań. Ruch poprzeczny nie jest dopuszczalny w tych przypadkach, dlatego występują wjazdu i zjazdy. Ta zasada nie obowiązuje na drogach ekspresowych, gdzie mogą występować skrzyżowania z sygnalizacją świetlną.

W przypadku autostrad węzły drogowe nie powinny występować częściej niż co 15 km. W przypadku dróg ekspresowych poza obszarem zabudowanym wartość wynosi 5 km. Wyjątek stanowią odcinki drogi znajdujące się pobliżu lub na terenie dużego miasta.

Ograniczenia prędkości

Maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradzie wynosi 140 km/h. W przypadku drogi ekspresowej górny limit wynosi 120 km/h - dotyczy tylko dwujezdniowej "ekspresówki". Na drodze ekspresowej jednojezdniowej limit wynosi 100 km/h.

Na takich drogach nie można cofać i zawracać, a także zatrzymywać pojazdu poza wyznaczonymi miejscami.

***

Moto flesz - odcinek 46. Kolejna podwyżka na autostradzie A4INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas