Czy można wyprzedzać za znakami A-1 i A-2?

Jeśli przed nami pojawiają się znaki A-1 lub A-2 oznaczający niebezpieczny zakręt w lewo lub prawo, należy zachować szczególną ostrożność. Sprawdzamy, czy wyprzedzanie w takim miejscu jest możliwe. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna.

Wyprzedzanie, omijanie, wymijanie - czym się różnią?

Na początek warto przyswoić sobie definicję wyprzedzania. Jest to manewr polegający na przejechaniu obok pojazdu (lub uczestnika ruchu) poruszającego się w tym samym kierunku. Kończy się on w momencie, gdy pojazd wyprzedzający znajdzie się przed pojazdem wyprzedzanym.

Wielu kierowców myli wyprzedzanie z pojęciem omijania, które odnosi się do sytuacji, w której pojazd przejeżdża obok nieporuszającego się pojazdu, pieszego lub przeszkody znajdującej się na drodze.

W przepisach funkcjonuje jeszcze pojęcie wymijania. Odnosi się do sytuacji, w której prowadzony przez nas samochód mija się z innym pojazdem mechanicznym lub uczestnikiem ruchu jadącym w przeciwnym kierunku.

Reklama

Co sygnalizują znaki A-1 i A-2?

Kierowca samochód zbliżającego się do pojedynczego niebezpiecznego zakrętu jest ostrzegany przez znaki A-1 lub A-2. Pierwszy z nich sygnalizuje zakręt w prawo, a drugi zakręt w lewo. Oba znaki stosuje się najczęściej poza obszarem zabudowanym, gdy występują ostre i ciasne zakręty. Często są ustawiane również przed zakrętami o ograniczonej widoczności lub w miejscach, gdzie często dochodzi do wypadków i kolizji.

Bardzo często w parze z takimi znakami występują dodatkowe oznaczenia, np. ograniczenie prędkości lub oznaczenie dodatkowe - tablica informacyjna, która podaje odległość do zakrętu.

Znaki A-1 i A-2 - czy można za nimi wyprzedzać?

Na zakrętach oznaczonych powyższymi znakami wyprzedzania pojazdów silnikowych jest zabronione. Przepisy dopuszczają mały wyjątek w tej kwestii. Można wyprzedzać rowerzystów, motorowerzystów oraz ciągnik rolniczy jadący po poboczu.

Trzeba przy tym pamiętać, żeby podczas wykonywania takiego manewru nie przekraczać linii ciągłej namalowanej na jezdni. Najechanie na linie oddzielające pasy ruchu w przeciwnych kierunkach jest wykroczeniem. Zbliżając się do takich zakrętów, a także po ich minięciu należy zachować szczególną ostrożność.

Przepisy dopuszczają jeszcze jeden wyjątek, który umożliwia wyprzedzanie w przypadku występowania znaków A-1 i A-2. Jest to możliwe na drodze dwujezdniowej, gdzie nie istnieje możliwość zderzenia czołowego podczas wyprzedzania. Pod warunkiem, że zostały wyznaczone pasy ruchu. Jeśli na jezdni nie ma znaków poziomych oddzielających pasy ruchu - wyprzedzanie nie jest możliwe. Dodatkowo kierowca powinien pamiętać, że wyprzedzanie w takich miejscach jest dozwolone tylko z lewej stronu pojazdu wyprzedzającego.

Warto również pamiętać, że tak oznaczony zakręt może być niebezpieczny np. z powodu niewłaściwego wyprofilowania lub małego promienia. Kierowca powinien brać to pod uwagę podczas jazdy.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy