Czy pieszy zawsze musi mieć elementy odblaskowe? Są wyjątki

Od ponad 10 lat obowiązują w Polsce przepisy, które nakładają na pieszych obowiązek noszenia elementów odblaskowych, gdy poruszają się poza terenem zabudowanym. Nie są one konieczne w każdej sytuacji, ale z uwagi na ich właściwości zaleca się, by piesi po zmroku nosili odblaski nawet tam, gdzie jest nie to wymagane prawem.

Czy pieszy zawsze musi mieć elementy odblaskowe?
Czy pieszy zawsze musi mieć elementy odblaskowe?ARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy, ze względu na wcześniej zapadający zmrok i trudniejsze warunki drogowe, kierowcy w niektórych przypadkach nie są w stanie dostrzec poruszających się na przykład poboczem pieszych. Właśnie z tego względu od 31 sierpnia 2014 roku wprowadzono przepisy o obowiązkowych elementach odblaskowych, które powinni nosić piesi poruszający się poza terenem zabudowanym. Wcześniej były one wymagane tylko w przypadku osób poniżej 15. roku życia.

Czy na chodniku trzeba mieć odblaski?

Zgodnie z zapisami w ustawie Prawo o ruchu drogowym “Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze dla

pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów." Oznacza to, że jeśli nocą idziemy po chodniku, który znajduje się poza terenem zabudowanym, odblaski nie są konieczne (choć zalecane). Trzeba je natomiast założyć zawsze, gdy poruszamy się po zmroku poboczem drogi albo jezdnią. Pieszy, który nie używa odblasków staje się widoczny zaledwie z odległości maksymalnie 40 metrów od samochodu, natomiast dobre odblaski pozwalają dostrzec go nawet z 200 m.

Co istotne, pieszym staje się każdy, kto porusza się pieszo, zgodnie z tym, co czytamy w ustawie PoRD: “pieszy to osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, hulajnogę elektryczną, urządzenie transportu osobistego, urządzenie wspomagające ruch, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osoba poruszająca się w wózku inwalidzkim, a także dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej".

Jak zalecają policjanci, “elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców".

Jaki mandat za brak odblasków?

Za brak odblasków po zmroku narażamy się przede wszystkim na potrącenie, bowiem kierowca będzie miał tylko ułamki sekund, by zareagować. Może też dojść do groźnej sytuacji, gdy kierujący zbyt gwałtownie będzie chciał ominąć zauważonego zbyt późno pieszego i zjedzie na przeciwległy pas czy pobocze. Mandat za nieużywanie odblasków nie jest wysoki - wynosi bowiem tylko 100 zł, jednak koszty leczenia czy zdrowotne mogą okazać się dużo wyższe. Jeśli w ogóle do ewentualnego leczenia dojdzie - na poboczach ginie bowiem aż 8,5% wszystkich ofiar śmiertelnych w Polsce (dane KGP za 2023 rok).

Jeździmy e-fasiągiem z Innovation AG. Duże szanse na produkcjęINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas