Czy na parkingu pod supermarketem obowiązują przepisy drogowe?
Parkingi przed supermarketem to miejsca, które popołudniami oraz w weekendy potrafią być mocno oblegane. Jednak wielu kierowców nie ma pojęcia jak zachować się w takim miejscu. Sprawdzamy, czy na parkingu pod supermarketem trzeba się stosować do przepisów ruchu drogowego.
Jazda po parkingu przed supermarketem nie powinna być problemem dla żadnego kierowcy. Wystarczy po prostu odczytywać informacje ze znaków (poziomych i pionowych) i przestrzegać podstawowych zasad jazdy. W praktyce okazuje się często, że jest to ponad siły wielu kierowców.
Droga przed supermarketem zwykle nie jest drogą publiczną. To sprawia, że służby porządkowe tracą swoje uprawnienia kontrolne i nie mogą reagować na nieprawidłowe zachowania kierowców.
Mogą wprawdzie interweniować, ale tylko w bardzo konkretnych przypadkach. Funkcjonariusz ma możliwość reakcji w sytuacji, gdy dojdzie do zagrożenia życia lub w sytuacji, gdy kierowca złamał przepisy wynikające z innych ustaw. W pierwszym przypadku może to być wypadek, w drugim jazda po alkoholu.
"Szeryfem" stojącym na straży porządku przed supermarketem powinien być zarządca danego terenu. Z kolei ten nie ma żadnych formalnych uprawnień do karania kierowców.
Sytuacja zmienia się w momencie, gdy na terenie parkingu obowiązuje strefa ruchu. Wystarczy, że przed wjazdem na parking pojawi się znak D-52, a na terenie obowiązują wszystkie przepisy ruchu drogowego.
Nie zmienia to zasad poruszania się określonych przez znaki drogowe stojące na terenie. Zmiana dotyczy sposobu nadzoru. W tym przypadku nie dochodzi już tylko do złamania regulaminu. Występek popełniony w strefie ruchu jest wykroczeniem, które legitymuje służby porządkowe do wymierzania kary.
Policja i Straż Miejska na parkingu przed supermarketem mogą dokonać kontroli drogowej oraz wlepić mandat np. za przekroczenie prędkości, nieprawidłowe parkowanie, jazdę bez świateł, korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy.
Warto pamiętać, że wyjeżdżając ze strefy ruchu na drogę publiczną trzeba zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu.
Zmiany w organizacji ruchu dotyczą również pieszych. Na drodze wewnętrznej przechodnie mogą skorzystać z całej szerokości jezdni, ale już w strefie ruchu muszą się poruszać po chodnikach i wyznaczonych przejściach.
W przypadku parkingów przed supermarketem ma to szczególne znaczenie, ponieważ zwykle nie ma tam wyznaczonych dróg prowadzących do miejsc parkingowych. Pieszy przestaje być w szczególny sposób chroniony przez prawo, więc nie może do woli korzystać z całej szerokości jezdni.
***