Czy można wyprzedzać z prawej strony poza terenem zabudowanym?
Wyprzedzanie z prawej strony jest możliwe, ale w określonych warunkach. Czy można zgodnie z przepisami wyprzedzać w ten sposób inny pojazd poza terenem zabudowanym?
Wyprzedzanie jest jednym z najbardziej niebezpiecznych manewrów na drodze. Wykonanie tego manewru wymaga zachowania szczególnej ostrożności, bezpiecznego odstępu, a także dokładnej oceny sytuacji. Zwykle kierujący chcąc wyprzedzić inny pojazd najczęściej przejeżdża z jego lewej strony, ale w pewnych przypadkach można wyprzedzać również z prawej strony.
Kierowca powinien dobrać odpowiedni bieg, żeby wykonać manewr dynamicznie. Na początek powinien się upewnić, czy widoczność jest wystarczająca, a przed nim jest odpowiednio dużo miejsca. Manewr wyprzedzania nie powinien utrudniać komukolwiek ruchu.
Dodatkowo kierowca powinien upewnić się, czy samochód jadący za nim nie rozpoczął wyprzedzania lub przystąpił do zmiany pasa ruchu. To samo dotyczy jadącego przed nim pojazdu, który za chwile będzie wyprzedzany.
Przepisy dopuszczają wyprzedzanie z prawej strony na odcinku, gdzie są wyznaczone pasy ruchu na jezdni jednokierunkowej. Dotyczy do typowych dróg jednokierunkowych oraz dróg dwujezdniowych. Do tego zbioru wliczają się również wszystkie autostrady i drogi ekspresowe, na których jezdnie są rozdzielone.
Można również wyprzedzać z prawej strony na jezdniach dwukierunkowych z wyznaczonymi pasami ruchu pod warunkiem, że poza obszarem zabudowanym są co najmniej trzy pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku. W obszarze zabudowanym wystarczą co najmniej dwa pasy do ruchu w tym samym kierunku.
Wyprzedzanie pojazdu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo może się odbywać tylko z prawej strony.
Przepisy zabraniają wyprzedzania z prawej strony na odcinkach, gdzie pasy ruchu nie są wyznaczone. Oprócz tego wyprzedzanie z prawej strony na odcinkach dróg z wyznaczonymi pasami ruchu jest zabronione w następujących sytuacjach:
- na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym,
- na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania na którym ruch jest kierowany za pomocą sygnalizacji świetlnej lub przez osobę do tego uprawnioną.
- przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
- na przejściu dla pieszych, przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nimi. Wyjątkiem tu są przejścia i przejazdy na których ruch jest kierowany,
- na przejeździe kolejowym, tramwajowym i bezpośrednio przed nimi,
- w miejscach gdzie jest to zabronione znakami drogowymi.