Czy można wyprzedzać na zakręcie? To zależy od zakrętu
Polskie przepisy ruchu drogowego dotyczące wyprzedzania są niezwykle zawiłe, skomplikowane i wielopiętrowe. Warto więc przypomnieć na jakich drogach i w jakich sytuacjach można wyprzedzać na zakręcie.
Spis treści:
Kiedy można wyprzedzać na zakręcie?
Oczywiście na jezdni dwukierunkowej, mającej tylko jeden pas ruchu dla każdego kierunku wyprzedzanie na zakręcie jest zawsze bardzo niebezpieczne i ryzykowne. Dlaczego? Bo nie widzimy drogi na dostateczną odległość, nie wiemy, czy zza zakrętu nie wyłoni się nagle pojazd podążający z przeciwnego ruchu.
Jeżeli zakręt nie jest oznakowany znakami ostrzegawczymi, formalnie zakaz wyprzedzania nie obowiązuje, chyba że oś jezdni wyznacza linia podwójna ciągła. Trzeba jednak pamiętać o zasadzie zawartej w art. 24 ust. 1 pkt. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który brzmi następująco:
Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy: (…) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu.
Czy wolno wyprzedzać na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi?
Chodzi oczywiście o zakręty oznaczone znakami ostrzegawczymi: A-1 „niebezpieczny zakręt w prawo”, A-2 „"niebezpieczny zakręt w lewo", A-3 „"niebezpieczne zakręty - pierwszy w prawo", A-4 "niebezpieczne zakręty - pierwszy w lewo”.
Widząc taki znak nie powinieneś nawet przymierzać się do wyprzedzania!
To samo dotyczy zakrętów oznaczonych znakiem „niebezpieczne zakręty”. Rzecz jasna nie wolno wyprzedzać na obu tych zakrętach:
Dla ścisłości należy dodać, że zakaz wyprzedzania na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi (art. 24 ust. 7 pkt. 2 ustawy) dotyczy tylko pojazdów silnikowych jadących po jezdni.
Formalnie można więc wyprzedzić motorower albo rower (nie są to pojazdy silnikowe), można wyprzedzić także ciągnik rolniczy jadący po poboczu. Oczywiście wyprzedzanie takiego pojazdu może odbywać się pod warunkiem, że wyprzedzający nie najeżdża ani nie przekracza linii podwójnej ciągłej wyznaczającej oś jezdni.
Co przepisy mówią o wyprzedzaniu na drogach dwupasmowych?
Są jednak sytuacje, w których wyprzedzanie na zakrętach oznaczonymi znakami ostrzegawczymi jest dozwolone. Art. 24 ust. 8 ustawy stanowi, że dopuszczalne jest wyprzedzanie na jezdni:
- jednokierunkowej
- dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym - w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.
W sytuacji przedstawionej na powyższym rysunku mamy drogę złożoną z dwóch jezdni jednokierunkowych. A zatem kierujący zielonym autem może wyprzedzi niebieski samochód.
Tu z kolei mamy jezdnię dwukierunkową, wielopasową z wyznaczonymi pasami ruchu.
Kierujący zielonym samochodem może wyprzedzać lewym pasem pojazd poruszający się pasem prawym, Pasy ruchu są wyznaczone na jezdni, a zielone auto podczas wyprzedzania nie przejeżdża na część drogi przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.