Czy można parkować tyłem do budynku? Ważny jeden przepis

Często na nowo wybudowanych osiedlach można dostrzec tabliczki z informacją o zakazie parkowania tyłem - wywieszane są one zwykle przez wspólnotę, która chce oszczędzić mieszkańcom hałasu i spalin wydobywających się z rur wydechowych. Z prawnego punktu widzenia te tabliczki nie mają jednak żadnej mocy, natomiast w jednym przypadku policjant faktycznie można ukarać kierowcę za parkowanie tyłem do budynku.

Parkowanie na osiedlach to zmora wielu kierowców, głównie tych, którzy nie dysponują wykupionym miejscem parkingowym. Z tego powodu często dochodzi do osiedlowych kłótni, a także niebezpiecznych sytuacji - zaparkowane nieprawidłowo pojazdy zasłaniają widoczność na przykład na skrzyżowaniach osiedlowych dróg, zastawiane są chodniki czy wjazd do garaży. Wspólnoty reagują najczęściej stawiając słupki, aby uniemożliwić kierowcom parkowanie w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Parkowanie tyłem do budynku. Co mówią przepisy?

Stosowanie się do tabliczek montowanych na ogrodzeniach czy budynkach, które zakazują parkowania tyłem, zależy tak naprawdę od zrozumienia kierowcy - z prawnego punktu widzenia policjant czy strażnik miejski, który zostanie wezwany do takiego pojazdu nie będzie miał możliwości wystawienia mandatu, bowiem w przepisach znajdziemy tylko jeden fragment, który dotyczy parkowania tyłem (a raczej przodem). Mówi o tym ustawa Prawo o ruchu drogowym:

Reklama

Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:

  1. na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
  2. szerokość chodnika jest nie mniejsza niż 1,5 m i nie utrudni ruchu pieszych;
  3. pojazd umieszczony przednią osią na drodze dla pieszych nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

Oznacza to, że parkowanie autem na chodniku jest dozwolone tylko, jeśli parkujemy kołami jednego boku lub na chodniku znajduje się wyłącznie przednia oś pojazdu. Trzeba pamiętać, że parkując pojazd w ten sposób należy pozostawić pieszym co najmniej 1,5 m wolnej przestrzeni. Na osiedlach często wyznaczone są miejsca parkingowe, które znajdują się poza chodnikiem, zatem przepis o parkowaniu przodem ich nie dotyczy - prawo nie zakazuje zatem ustawienia auta tyłem do budynku, pod warunkiem, że nie parkuje on na chodniku. Aby policjant miał podstawę do interwencji i nałożenia mandatu za parkowanie tyłem przed miejscem musi być ustawiony znak zakaz postoju. Mandat za źle zaparkowany samochód nie jest specjalnie dotkliwy i wynosi 100 zł oraz 1 punkt karny.

Parkowanie tyłem do budynku i tabliczki z serii T-30

Wśród polskich znaków drogowych znajdziemy tabliczki z serii T-30, które w obrazowy sposób, w miejscach, gdzie parkowanie jest dozwolone, wskazują kierowcom, jak mają ustawić pojazd względem chodnika (szara część na znaku). Jeśli kierowca nie zastosuje się do tabliczki T-30, to policjant lub strażnik miejski może interweniować i ukarać 100-złotowym mandatem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: parkowanie | parkowanie samochodu | mandat za parkowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy