Czy można na chwilę przekroczyć linię ciągłą w czasie wyprzedzania?

Linia ciągła zwykle kojarzy się kierowcom z zakazem wyprzedzania, ale co jeśli na drodze napotkamy utrudniający ruch pojazd wolnobieżny, taki jak kombajn czy traktor. Czy wtedy możemy wyprzedzić pojazd i na chwilę przekroczyć linię ciągłą? Przede wszystkim należy pamiętać, że linia ciągła nie zakazuje wyprzedzania.

Często zdarza się, że na trasie spotykamy pojazd jadący wolno.
Często zdarza się, że na trasie spotykamy pojazd jadący wolno.LECH GAWUC/REPORTEREast News

Linia ciągła jest przez wielu kierowców traktowana równoznacznie z zakazem wyprzedzania jednak znak podwójnej linii ciągłej nie zakazuje wyprzedzania a jedynie przekraczania i najeżdżania na linię. Co jednak jeśli na swojej drodze napotkamy pojazd wolnobieżny taki jak kombajn, koparkę czy traktor? Czy wtedy możemy wyprzedzić go na lini ciągłej i przekroczyć ją na krótką chwilę?

Pojazd wolnobieżny - co mówią przepisy?

Zacznijmy od definicji pojazdu wolnobieżnego. W myśl kodeksu drogowego pojazdami wolnobieżnymi są maszyny używane w rolnictwie, budownictwie, czy leśnictwie, a co ciekawe, choć wydaje się, że najlepszym przykładem pojazdu wolnobieżnego jest ciągnik rolniczy, akurat ten nie łapie się pod tę kategorię. Oto co mówi kodeks:

Pojazd wolnobieżny – pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego.

Ciągniki rolnicze mają natomiast osobny punkt w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym, który je definiuje:

Ciągnik rolniczy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości nie mniejszej niż 6 km/h, skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych

W kwestii prawnej są więc subtelne różnice, jednak dla kierowcy na drodze nie ma większego znaczenia czy maszyna spowalniająca ruch łapie się do kategorii pojazdów wolnobieżnych czy też nie. Zwłaszcza w momencie kiedy musi jechać za taką maszyną znacznie wolniej niż na danym odcinku dopuszczają znaki drogowe lub prawo. Czy w takim razie możemy wyprzedzić pojazd wolnobieżny na linii ciągłej?

Czy można wyprzedzać traktor na ciągłej linii?

Jak już wspominaliśmy linia ciągła nie jest równoznaczna z zakazem wyprzedzania. Zabrania ona jedynie najeżdżania na nią i przekraczania jej. Oznacza to że możemy wyprzedzić dowolny pojazd na podwójnej ciągłej (jeśli nie zabraniają tego inne znaki), ale tylko pod warunkiem, że zmieścimy się pomiędzy krawędzią jezdni, a linią ciągłą. W praktyce oznacza to, że jedyna możliwość zgodnego z prawem wyprzedzenia pojazdu wolnobieżnego na podwójnej ciągłej pojawi się wtedy, gdy pojazd zjedzie na bok i zrobi nam wystarczająco dużo miejsca, by zmieścić się na pasie.

Przepisy nie przewidują, żadnego ustępstwa od zakazu przekraczania lub najeżdżania na ciągłą linię oprócz omijania stojącego pojazdu, zatem jeśli jadący przed nami pojazd wolnobieżny nie może lub nie chce zjechać na pobocze by zrobić nam miejsce do wyprzedzania, według przepisów pozostaje nam cierpliwie czekać aż pojawi się możliwość wyprzedzania na przykład na linii przerywanej.

Możesz wyprzedzić skuter, rower lub inny pojazd na podwójnej ciągłej, ale tylko pod pewnymi warunkamiAdam WysockiEast News

Jaki mandat za wyprzedzanie na linii ciągłej?

Jak już wspominaliśmy wyprzedzanie na linii ciągłej nie jest zabronione, więc pytanie powinno brzmieć bardziej jaki jest mandat za przekroczenie linii ciągłej. Nie należy on do najbardziej kosztownych, jednak jeśli zostaniemy przyłapani na przekroczeniu linii ciągłej zostaniemy ukarani mandatem w wysokości 200 zł i 5 pkt. karnych. Sytuacja może się pogorszyć, jeśli okaże się, że na danym odcinku oprócz linii ciągłej obowiązuje również zakaz wyprzedzania. Wyprzedzanie na zakazie oznacza mandat w wysokości 1000 zł i 15 pkt karnych.

Przy okazji warto pamiętać również o wynikających z przepisów sytuacjach w których również obowiązuje zakaz wyprzedzania, nawet jeśli przy drodze nie stoi znak B-25. Wyprzedzanie jest całkowicie zabronione:

  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,
  • na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Kierowcy pojazdów wolnobieżnych również mają obowiązki

Aby ułatwić życie kierowcom samochodów i motocykli, które na swojej drodze napotkają pojazdy wolnobieżne, prawo drogowe nakłada obowiązki rónież na kierowców pojazdów wolnobieżnych. Mówi o tym art. 24 pkt. 6 kodeksu drogowego:

Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania.

Aby jednak umożliwić wyprzedzanie, kierowca pojazdu wolnobieżnego musi mieć wystarczającą ilość miejsca z prawej strony, aby nie narazić się na wylądowanie w rowie. Dlatego też czasem pozostaje nam po prostu cierpliwie czekać na możliwość wyprzedzenia pojazdu wolnobieżnego.

Kilka lat temu przed jedną z nowelizacji przepisów w kodeksie istniał zapis, który zobowiązywał prowadzącego pojazd wolnobieżny do zatrzymania się w celu ułatwienia wyprzedzania. Ten zapis znacząco utrudniał jednak przemieszczanie się maszyn wolnobieżnych wymagając od ich kierowców zatrzymywania się co chwilę by przepuścić pojazdy. Teraz kierowcy pojazdów wolnobieżnych mogą to zrobić, ale nie muszą. Jeśli jednak kierowca pojazdu wolnobieżnego zatrzyma się by przepuścić jadące za nim pojazdy, przy zachowaniu szczególnej ostrożności możemy ominąć go przekraczając linię ciągłą. ominięcie to jedyny legalny sposób, by wyprzedzić pojazd wolnobieżny na drodze z linią ciągłą.

Wielka Wyprawa Maluchów INTERIA.PL