Czy można myć samochód pod blokiem? Przepisy są jednoznaczne

Wraz z nadejściem wiosny pojawią się kierowcy, którzy będą chcieli umyć auto pod swoją posesją (np. na działce pod domem) czy pod blokiem na podwórku. Czy za mycie samochodu poza myjnią można dostać mandat?

Dostępność gadżetów pozwalających na własnoręczne mycie samochodów jest ogromna - można wyposażyć się w zestaw profesjonalnych kosmetyków czy myjek i w teorii nie trzeba jeździć na myjnię ręczną czy automatyczną. Pytanie jednak, czy mycie auta pod domem jest legalne. Okazuje się, że w wielu przypadkach narażamy się mandat, bo na terenie większości gmin w Polsce mycie auta w miejscu do tego nieprzeznaczonym jest niedozwolone.

Mycie auta pod domem - legalne czy nie?

Wszystko zależy od przepisów, które wprowadziła dana gmina - zwykle informacje o obowiązującym prawie można znaleźć na stronie danej gminy w zakładce BIP (Biuletyn Informacji Publicznej). Może być tak, że znajdziemy tam informację zgodną z art. 4 Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wg której zabrania się mycia pojazdów poza wyznaczonymi do tego miejscami. W praktyce oznacza to, że mycie samochodu pod blokiem jest nielegalne.

Reklama

Co więcej, także mycie auta na własnej posesji (ogrodzonej działce) może być niedozwolone. Wszystko oczywiście z uwagi na wsiąkające w ziemię środki chemiczne, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko. W niektórych gminach przepisy są nieco bardziej doprecyzowane - np. zezwala się mycie właścicielom, którzy robią to na działce ze szczelnym podłożem, w innych przypadkach można myć auto za pomocą chemii biodegradowalnej czy też myć samo nadwozie, a nie silnik. Czasem mycie jest dozwolone pod warunkiem, że woda z detergentami spływa do kanalizacji sanitarnej (nie deszczowej!) lub zamkniętego zbiornika.

Trudno oczywiście, żeby straż miejska sama z siebie kontrolowała posesje kierowców, najczęściej w przypadku mycia pod chmurką (np. na parkingu pod blokiem) ktoś z sąsiadów może donieść o tym straży miejskiej, zaniepokojony rozlewającymi się detergentami czy np. hałasem. W takich przypadkach straż miejska musi interweniować i może ukarać mandatem do 500 zł.

Mycie auta - to gdzie można?

Jeśli przepisy gminy zabraniają mycia auta w miejscach do tego nieprzeznaczonych pozostaje nam skorzystanie z myjni automatycznej, ręcznej lub bezdotykowej. Czasem zdarza się, że właściciele aut udają się właśnie na myjnię bezdotykową i tam z lubością pucują auta po ich uprzednim spłukaniu myjką. Czy to dozwolone?

Myjnia bezdotykowa - o czym pamiętać i jak dobrze umyć samochód?

Tutaj trzeba by sprawdzić regulamin konkretnej myjni, co istotne, jeśli działamy wbrew niemu, możemy narazić się na karę administracyjną. Najbezpieczniej więc spłukać auto z pierwszej warstwy brudu, a przecieranie/woskowanie czy odkurzanie dokończyć już np. na własnej posesji. Taka procedura jest jak najbardziej dozwolona - straż miejska nie wlepi nam mandatu za polerowanie samochodu czy odkurzanie jego wnętrza.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mycie samochodu | myjnia | przepisy drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy