Czy można dostać mandat za zbyt wolną jazdę? Kluczowy jest znak C-14
W polskich przepisach drogowych trudno znaleźć zapisy mówiące o tym że trzeba utrzymać na drogach minimalną prędkość. Wyjątkiem w tej kwestii są autostrady i drogi ekspresowe. Mówi o tym znak C-14 nakazujący jazdę z minimalną prędkością, co pozwoli uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji na drogach szybkiego ruchu.
Ograniczenia prędkości na ekspresówkach i autostradach sprawa oczywista i każdy kierowca powinien je znać. Nie wszyscy jednak wiedzą, że na drogach szybkiego ruchu obowiązuje też nakaz jazdy z prędkością minimalną i za złamanie tego nakazu można dostać mandat.
Mowa o znaku C-14, który występuje na drogach szybkiego ruchu - autostradach i ekspresówkach i nakazuje jazdę z minimalną prędkością. Ma formę niebieskiego koła z białą liczbą określającą minimalną prędkość w kilometrach na godzinę, z którą zobowiązany jest jechać kierowca poruszający się daną drogą.
To rozwiązanie ma zapobiec niebezpiecznym sytuacjom wynikającym z dużej różnicy prędkości na drogach szybkiego ruchu, a także zapobiec wjeżdżaniu na takie drogi pojazdów wolnobieżnych, nie mogących osiągnąć wymaganej prędkości. Choć w zapisach Prawa o Ruchu Drogowym nie istnieje pojęcie prędkości minimalnej, zarządcy autostrad tacy jak Autostrada Eksploatacja S.A. (zarządca autostrady A2) wprowadzają takie zapisy, mówiące o tym, że minimalna prędkość wynosi 40 km/h.
Zobacz również: To może być najtańsze auto elektryczne na rynku
Choć w przepisach nie ma zapisu o prędkości minimalnej, w definicji autostrady którą możemy znaleźć w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym możemy znaleźć informację o tym, że na autostradę nie mogą wjeżdżać pojazdy niezdolne do osiągnięcia prędkości 40 km/h. Mówi o tym ustęp 3 artykułu 2 PoRD:
Znak C-14 stosowany jest głównie na drogach dwukierunkowych o co najminej dwóch pasach ruchu, także dwujezdniowych takich jak ekspresówki i autostrady. W przypadku dróg dwukierunkowych minimalna prędkość obowiązuje na lewym pasie służącym do wyprzedzania wolniej jadących pojazdów.
Zdarza się również, że nakaz jazdy z prędkością minimalną ustawiany jest również na drogach, na których często zmniejszenie prędkości przez kierowców wynika z ukształtowania terenu (np. strome podjazdy) lub walorów krajobrazu - kierowcy zwalniają aby się rozejrzeć i podziwiać krajobraz.
Ku zdziwieniu wielu kierowców okazuje się, że za zbyt wolną jazdę można dostać mandat. Art. 90 kodeksu wykroczeń mówiący o tamowaniu lub utrudnianiu ruchu na drodze publicznej dopuszcza ukaranie kierowcy prowadzącego pojazd mechaniczny mandatem w wysokości co najmniej 500 zł:
W przypadku pojazdów niemechanicznych jest to kara w wysokości do 500 zł.
Zwykle kwestia prędkości na drogach publicznych jest poruszana w kontekście ograniczeń prędkości oraz wysokich mandatów za ich przekraczanie, jednak warto pamiętać również o znaku C-14, a także o minimalnej wskazanej w przepisach prędkości na autostradzie. Dzięki temu unikniemy nie tylko wysokiego mandatu, ale przede wszystkim powodowania dużego zagrożenia w ruchu drogowym. Zderzenie pojazdu poruszającego się z maksymalną dozwoloną prędkością np. na autostradzie, gdzie limit wynosi 140 km/h z pojazdem poruszającym się wolniej niż 40 km/h może być tragiczne w skutkach.
***